Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
40. Altın Portakal Film Festivali Hazırlık Toplantıları

Ulusal Sinema Platformu ve AKSAV Antalya’da biraraya geldi. Altın Portakal’a hazırlık toplantıları devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği ve bu yıl 40.’sı gerçekleştirilecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin hazırlık toplantıları, 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden hemen sonra başladı. 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin daha görkemli ve coşkulu geçmesi için, Ulusal Sinema Platformu ve sinema dernekleri ile sürekli temas halinde olan ve ilk toplantısını Kasım ayında İstanbul’da yapan Antalya Kültür Sanat Vakfı, ikinci toplantıyı Antalya’da gerçekleştirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bekir Kumbul, AKSAV Genel Müdürü Giray Ercenk, AKSAV Genel Müdür Yardımcısı Göksel Kumsal, AKSAV yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ve Ahmet Dolanay’ın da hazır bulunduğu toplantıya; Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM) Başkanı yapımcı Kadri Yurdatap, yapımcı-yönetmen Şerafettin Gür, Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) adına Necmettin Çobanoğlu, Belgesel Sinemacılar Birliği adına Ömer Tuncer, Ulusal Sinema Platformu üyeleri yapımcı-yönetmen Yılmaz Atadeniz, yönetmen Erdoğan Tokatlı, oyuncu Yusuf Sezgin katıldı.

Daha coşkulu ve görkemli festival için 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin daha coşkulu ve kitlesel geçebilmesi, sinemanın nabzını daha iyi tutabilmesi için yapılması gerekenlerin konuşulduğu toplantıda, festivalin ana temasının belirlenmesinden, yaşam boyu onur ödülünü alacak sanatçıların belirlenmesine kadar birçok konu tartışıldı.

Toplantının gündemini oluşturan diğer konu başlıkları ise şunlar: Özellikle son yıllarda yoğun programıyla dikkat çeken festivalin süresinin uzatılması; festivalin onursal başkanının seçilmesi, yarışmaya katılan filmlerin İngilizce alt yazı ile gösterilerek izleyici kitlesinin genişletilmesi; jüri yapılanması; kortejin daha coşkulu geçmesi ve sanatçı katılımının arttırılması için çözüm önerileri; sinema eğitimi veren üniversitelerden öğrencilerin davet edilmesi, sinemanın akademik kuşağının festivale entegre edilmesi, medya sponsorluğu; festivalin sponsor arayışları için AKSAV ve Ulusal Sinema Platformu temsilcilerinden oluşan bir heyetin seçilmesi; Altın Portakal Sinema Müzesi’nin sponsorluk kanalı ile bir bankaya inşa ettirilmesi konusunda AKSAV ve Ulusal Sinema Platformu’nun yapabileceği işbirliği…

40 yıllık geçmişi ile sinemamızın inişli çıkışlı zamanlarına tanıklık etmiş, Türk sinemasına her zaman bir umut olmuş Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin gerçekleştirildiği Ekim ayının ilk haftasının “Türk Sinema Bayramı” olarak ilan edilmesinin de konuşulduğu hazırlık toplantısı, önümüzdeki aylarda da devam edecek.

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz