Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
72. Venedik Film Festivali Başladı!

Bu yıl 72.si düzenlenen Venedik Film Festivali, her zamanki gibi kırmızı halı seremonisiyle açılışını gerçekleştirdi!

Dünyanın en eski ve en prestijli sinema festivallerinden biri kabul edilen Venedik Film Festivali, 1932 yılında çıktığı yola, bu yıl da devam ediyor. İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur’un iki dağcı ekibin gerçek hikayesinden yola çıkarak çektiği “Everest” filmiyle açılışı gerçekleştirilen festival, 2-12 Eylül tarihleri arasında İtalya’daki sinemaseverlere programındaki farklı kültürlere ait filmlerle dolu dolu bir sinema haftası yaşatacak.

Bu yıl 3 Türk filminin gösterileceği festivalin jürisinde de ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan yer alıyor. Jurideki diğer dikkat çeken isim ise iki Oscar ödüllü Alfonso Cuaron.

Yönetmen Emin Alper’in “Abluka” sı , Senem Tüzen’in “Ana Yurdu” ve Yılmaz Güney’in “Umut” filmleri bu yıl festivalde gösterilecek 3 Türk filmi olarak göze çarparken bu filmler arasındaki “Abluka”, festivalin ana yarışma filmleri kategorisinde “Altın Aslan” için yarışırken “Ana Yurdu” ise “Geleceğin Aslanı” ödülü için yarışacak. Ayrıca festivalde Grant Gee’nin “Hatıraların Masumiyeti” filmi de yer alacak.

“Altın Aslan” ödülünün verilmeye başladığı ilk yıl olan 1949 yılında Henri-Georges Clouzet “Manon” filmiyle bu ödüle layık görülürken geçtiğimiz yıl ise Roy Andersson “İnsanları Seyreden Güvercin” ile ödülün sahibi olmuştu.

Festivalde ana yarışma bölümünde merak edilen, öne çıkan ve “Altın Aslan”ı kovalayacak olan filmler ise şunlar olarak göze çarpıyor:

Abluka / Emin Alper

Equals / Drake Doremus

Beasts of No Nation / Cary Fukunaga

A Bigger Splash/ Luca Guadagnino

The Danish Girl / Tom Hooper

Anomalisa / Charlie Kaufman – Duke Johnson

L’Attesa / Piero Messina

El Clan/ Pablo Trapero

Frankofonia / Aleksandr Sokurov

 Turksinemasi.com
3 Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz