Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Doğum Yeri Absürdistan
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
0,00/10 - (0 Kişi)
Loading...

Özellikler

Yönetmen
5.0


Oyunculuk
5.0


Sinematografi
5.0


Kostüm
5.0


Dramatizasyon
5.0


Plot
5.0


Sahne
5.0


Sekans
5.0


Toplam Puan
5.0

5/ 10

"Doğum Yeri Absürdistan"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
 
 
Konu

Asıl mesleği psikiyatristlik olan ve 1975 yılından beri film çeken Allahyari, ‘Doğum Yeri Absürdistan’ın senaryosunu oğluyla birlikte yazmış.

Allahyari’lerin senaryosunda biri Türk, diğeri Avusturyalı iki ailenin öyküsü anlatılıyor; her şey Viyana’daki bir hastanede aynı anda dünyaya gelen iki bebeğin, hemşirelerin hatası sonucu karışmasıyla başlıyor. Türk aile doğum telaşıyla oturma izinlerini yenilemeyi unutunca Türkiye’ye dönmek zorunda kalıyor. Bebeklerin karıştığının ortaya çıkmasıyla birlikte ise Avusturyalı aile Türkiye’ye gelerek olaydan diğer aileyi de haberdar ediyor…

Filmin konusu Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türklerin yaşadığı sorunları aktarıyor gibi görünse de “Bu sorunları dile getirmeyi düşünmedim” diyor Huşeng Allahyari ve ekliyor: “İki ayrı kültürden gelen ailelerin bir araya gelmesini ve onlar arasında yaşanan duygusal ilişkiye değindim. Benim bir tek problemim var, o da varolmanın özgürlüğünü anlatmak. Nerede nasıl olursanız olun varolma özgürlüğüne sahip olmanız lazım. Avusturya gibi bir ülkede bu özgürlüğün yeteri kadar olduğunu zannetmiyorum.”

Diğer
Avusturya – Türkiye ortak yapımı.


 
 Turksinemasi.com
Doğum Yeri Absürdistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz