Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Renkli – Türkçe
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
0,00/10 - (0 Kişi)
Loading...

Özellikler

Yönetmen
5.0


Oyunculuk
5.0


Sinematografi
5.0


Kostüm
5.0


Dramatizasyon
5.0


Plot
5.0


Sahne
5.0


Sekans
5.0


Toplam Puan
5.0

5/ 10

"Renkli – Türkçe"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
 
Süre:81 dk
Vizyona Giriş Tarihi:26 Ocak 2001
 
Konu

Sabit’in (Osman Cavcı), tüm vakti seks filmleri oynatan salaş, eski bir semt sinemasında geçmektedir. Bu pejmurde mekanda makinistlik yapan, içine kapalı bir genç olan Sabit’in hayatındaki tüm insanlar, bu izbe mekanın müdavimleridir. Burada tanıdığı insanların dışında kimi kimsesi olmayan bir garibandır Sabit. Sinema onun yuvası, evreni, herşeyidir.

Bu mekan farklı bir dünyadır çünkü tüm bunların yanı sıra sinemaya takılan farklı farklı tiplemeler vardır. Sarhoşu, dumancısı, eroinmanı, tombalacısı, sapığı farklı dünyalarda yaşarlar. Dosteyevski, Bukowski ya da Kafka’nın romanlarında rastlayabileceğimiz tiplerdir bunlar. Sinemada işler de pek parlak değildir. Bir yıl içinde kapanacak, AVM olacaktır. Bir gün müdür Celal işi bırakınca sinemanın sahibi, Beyoğlu’ndaki film şirketlerinden filmleri getirme işini Sabit’e verir. Sabit, film şirketinde bir zamanların seks yıldızı Zerrin Öz’ü (Nilüfer Aydan) görür ve ona tutulur. Saplantılı bir biçimde kadının peşine düşer, sürekli kadını izler, telefonla arar. Bu saplantı onu tehlikeli bir maceraya sürükleyecektir. Bu arada ucuz bira satılan rock barda bir genç kızla tanışır. Kız ona ilgi gösterir ama Sabit ilgisizdir.

Film, makinist Sabit’in bir zamanların seks yıldızı Zerrin Öz’e olan saplantılı tutkusunu anlatırken, 1974 – 1981 arası Türk sinemasını etkileyen seks filmlerinin çekildiği bir döneme ışık tutmaktadır. Filmin insanları ötekileştirilenlerin dünyasını beyazperde’ye yansıtmaktadır. Toplumun dışına itilmişler, en alttakiler ve kaybedenlerden oluşan bir evrendir buradakiler. Ancak, dışarıdan sıradanmış gibi görünen bu insanların yakından bakıldığında zengin ve ‘Renkli-Türkçe’ yaşamları olduğu görülecektir. ‘Renkli – Türkçe’, insanın en olanaksız ve güç koşullarda bile sevebileceğini ve yitik bir aşkın peşinden gidebileceğini anlatmaktadır.

Ödüller
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (37. Antalya Film Şenliği-2000)
Jüri Özel Ödülü (12. Orhan Arıburnu Ödülleri-2001)


 
 Turksinemasi.com
Renkli – Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz