Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Sonbahar
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
0,00/10 - (0 Kişi)
Loading...

Özellikler

Yönetmen
5.0


Oyunculuk
5.0


Sinematografi
5.0


Kostüm
5.0


Dramatizasyon
5.0


Plot
5.0


Sahne
5.0


Sekans
5.0


Toplam Puan
5.0

5/ 10

"Sonbahar"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
 
Süre:99 dk
Vizyona Giriş Tarihi:19 Aralık 2008
 
Konu

Yusuf, 1992’de, 22 yaşında girdiği cezaevinden 12 yıl sonra çıkıp köyüne gelir. Aslında iki yıl daha yatması gerekirken geçirdiği ağır hastalık yüzünden çok azömrünün kaldığının anlaşılması üzerine serbest bırakılır. Yakalandığı verem hastalığı akciğerlerini iyice zayıflatmıştır. Bir de F Tipi hapishane sistemine karşı yapılan ölüm orucu eylemlerine katılması sağlığını iyice kötüleştirmiştir. Doktor durumunu kendisine açıklayıp yazdığı raporlabırakılmasını sağlar.

Yusuf’u, cezaevinden çıkıp geldiği köyünde (Çamlıhemşin-Fırtına vadisi) bir tek yaşlı hasta annesi beklemektedir. Babasıkendisi cezaevindeyken ölmüştür… Ablası Meliha ise evlenmiştir. Annesi Rukiye Hanım (75) ağır hastadır ama tüm duaları oğlunu tekrar yanında görebilmek içindir, duaları sonunda kabul olmuştur. Artıktek düşüncesi huzur içinde ölmeden önce Yusuf’uevlendirmektir. Bu mesele için köyün önde gelen ihtiyarlarındanMustafa Amca (72) ile konuşur… Ama bilmemektedir ki zamanın akışı Yusuf için artık onunkiyle bir değildir.

Ekonomik nedenlerle sadece yaşlıların kaldığıköyde Yusuf’un arkadaşı Mikhail kışları köyün kahvesini işletmektedir. Yazları ise orman işletmelerinde sahip olduğu çekici aracı ile kesim işlerinde çalışmaktadır. Yusufve Mikhail’inkonuşmalarıhep yaşanmamış gençlikleri ve zamanlailişkileri üzerinedir. Mikhail’in söylediğine göre bir iki yıl kaldıktan sonra gitmeyi düşündüğü buralardan bir türlü gidememiştir. Zamanın nasıl akıp gittiğini anlamamıştır. Severek evlendiği ve hatta ölümü göze alıp kaçırdığı karısı Nefise’ye karşı bile duyguları değişmiştir. Tek tesellisi oğlu Onur (10) ve artık farkında olmadan bağımlısı olduğu alkoldür. Müdavimlerinin her daim köyün ihtiyarlarının oluşturduğu bu kahvede o da onlarla birlikte ruhunu yitirmiştir.

Yusuf birkaç ay sonra öleceğini kimseye söyleyemezken, içindeki hesaplaşmayı da tek başına yaşamaktadır. Yıllarca hapishanede kalmanın verdiği alışkanlıkla fazla dışarı çıkmaz ve insanlarla kolay ilişki kuramaz. Geceleri kabuslarla uyanır, sabahın erken saatlerinde kendini dışarı atar ve uyanmakta olan vadinin sesini dinler. Bu seslere gençken çok iyi çaldığı müzik aleti tulumun bozuk akort sesi karışır. Tulumu tavan arasından çıkarır ve her gün birkaç saatinitamir etmeye ayırır.

Bir gece karşısına Mikahil’in ısrarı ile gittiği ilçedeki meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Elka çıkar. Olduğundan farklı ve rahat görünmeye çalışan Elka istemeden girdiğiilişkiler ağına rağmen hala ruhunu koruyabilmiştir. Elka (24)Moskova’da matematik eğitimi görmüş ve kısa süreliğine girip çıkmayı düşündüğü bu ilişki ağının artık yaşam biçimi olduğunu fark etmeye başlamıştır. Bulunduğu mekanlarda sanki ruhu yoktur. Sanki sadece bedeniyle ve başka bir kişilikle oralarda dolaşmaktadır. Bir yabancıdır…

O gece davet edildikleri içki masasında kendisi gibi aynı yabancılığı paylaşan Yusuf’la karşılaşır Elka. İkisi de gece boyunca göz ucuyla birbirlerini incelerler. Kısa bir süre sonra da birbirlerine aşık olurlar. Son birkaç ayını yaşamakta olan Yusuf için bu aşk melankolisini arttıran umutsuz bir durumdur. Elka ise bavulunu toplamış oralardan kaçıp gitme düşüncesiyle hesaplaşmaktadır.

Sonbaharın kendini yavaş yavaş kışa teslim ettiği bir gecede, Yusuf annesinin kendisi için çalma teklifini geri çeviremez ve yıllar sonra bir enstrüman yeniden hayat bulurken, o bütün vadinin bembeyaz bir kefene büründüğü gün toprağa verilir. Tulumun sesi bir annenin oğluna yaktığı ağıta eşlik eder…

Diğer
Hopa ve Kemalpaşa’da çekildi.

Ödüller
En İyi Yönetmen (13.Sofya Film Festivali-2009)
En İyi Senaryo (41.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2009)
En İyi Erkek Oyuncu (41.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2009)
En İyi Görüntü Yönetmeni (41.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2009)
En İyi Film (41.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2009)
En İyi Film (31.Noordelijk Film Festivali-2009)
Özel Mansiyon (14.Medfilm Festivali-2008)
Sinema Yazarları Ödülü (20.Ankara Film Festivali-2009)
En İyi Kurgu (20.Ankara Film Festivali-2009)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (20.Ankara Film Festivali-2009)
En İyi Film (20.Ankara Film Festivali-2009)
En İyi Yönetmen (20.Ankara Film Festivali-2009)
En İyi Görüntü Yönetmeni (20.Ankara Film Festivali-2009)
En İyi Film (15.Adana Altın Koza Film Şenliği-2008)
En İyi 2. Film (3.Uluslararası Altın Kaz Film Yarışması-2008)
Sinema Yazarları Ödülü (3.Uluslararası Altın Kaz Film Yarışması-2008)
NETPAC Jürisi Ödülü (4.Uluslararası Avrasya Film Festivali-2008)
Gümüş Ödül (9.Uluslararası Tiflis Film Festivali-2008)
En İyi Erkek Oyuncu (2.Yeşilçam Ödülleri-2009)

 
Hasılat: 1.111.905,0 TL
Toplam İzleyici: 151.392
Vizyonda Kaldığı Hafta: 43 Hafta

 
 Turksinemasi.com
Sonbahar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz