Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Damat Ferit
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

Gerçeklik
 
 
 
 
 


Kahramanlık
 
 
 
 
 


Unutulmazlık
 
 
 
 
 


Efsanevi
 
 
 
 
 


İyilik
 
 
 
 
 


Kötülük
 
 
 
 
 


Toplam Puan
 
 
 
 
 

4.5/ 5

"Damat Ferit"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Adı Soyadı:Ferit Eken
Canlandıran:Tarık Akan
Yazan:Umur Bugay
 
Biyografi

6 Edebiyat B sınıfının 322 no’lu öğrencisidir. Sınıfta Güdük Necmi ile aynı sırayı paylaşmıştır. Çoğunlukla İnek Şaban ve Güdük Necmi ile birlikte dolaşır. “Damat” lakabı okul dışında kızlarla ilişkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Sınıftaki en yakışıklı kişidir ve evlidir. Ayrıca daha altı aylık bir kızı vardır. Fakat bunu ailesine söylememiştir ve her hafta evli olması nedeniyle okuldan kaçmaktadır. Ayrıca eşinin İzmir’e gitmesi ve bakıcının kaçması yüzünden belli bir süre kızını Özel Çamlıca Lisesi’ne gizlice getirmiştir. Hafize Ana’nın yardımı ile kıza bakan Ferit ve Hababam Sınıfı olayı bir süre Kel Mahmut’tan saklamaya çalışsa da sonunda kendi öğrenmiş ve kızın okulda kalmasına izin vermişti. Buna rağmen Müdür olayı öğrenip Ferit’i okuldan kovmaya çalışınca Mahmut Hoca duruma karşı çıkıp fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştır.

Olgun tavırlı, giyimi, konuşma gücü, rahat tavırları, biraz daha yol yordam bilmesi ile üstün bir yapıya sahiptir. Hocayla bir şey konuşulacaksa, ilk olarak kendisi görevlendirilir. Ayrıca Şaban’a yapılan “İnek” şakalarında Güdük Necmi’nin bir numaralı ortağıdır. Şaban’a yollanan sahte aşk mektuplarında Necmi’ye yardım eder. Fakat Şaban bu duruma rağmen, daha çok Güdük Necmi’nin peşine takılır ve bu durumlarda ona ya küfürle ya da üzerine yürüyerek karşılık verir. Ferit ise olayları gülerek izler. Kendi diğer Hababamlılar gibi tembel bir öğrencidir. Daha sonra Damat Ferit okuldan mezun olur. Polislik sınavlarına girer ve kazanır. Daha sonra Polis olur. Ama dahada Güdük Necmi ile konuşur görüşürler.

Damat Ferit Karakteri:

Ferit Eken, Damat Ferit veya Ferit, Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı romanında uyarlanan aynı isimdeki film serisinde, roman içinde bulunmasa da senarist Umur Bugay tarafından yaratılan hayalî karakter. Tarık Akan tarafından canlandırılan karakter, sadece Hababam Sınıfı ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmlerinde bulunmuştur. Ayrıca bu filmlerden sonra Tarık Akan, birçok sinema filminde “Ferit” karakterini canlandırmıştır.

Filmleri:

– Hababam Sınıfı
– Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı


 
 Turksinemasi.com
Damat Ferit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz