Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
İnek Şaban
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
9,80/10 - (5 Kişi)
Loading...

Özellikler

Gerçeklik
 
 
 
 
 


Kahramanlık
 
 
 
 
 


Unutulmazlık
 
 
 
 
 


Efsanevi
 
 
 
 
 


İyilik
 
 
 
 
 


Kötülük
 
 
 
 
 


Toplam Puan
 
 
 
 
 

4/ 5

"İnek Şaban"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Adı Soyadı:Şaban Darsübekoğlu
Canlandıran:Kemal Sunal
Yazan:Rıfat Ilgaz
 
Biyografi

Özel Çamlıca Koleji’nde Hababam Sınıfı diye adlandırılan 6 Edebiyat B sınıfının 323 numaralı öğrencisidir. Komik yüzlü, çoçuksu konuşma tarzı ve mimikleri, sakar ve sarsak hareketli birisidir. Arkadaşları tarafından hep “İnek” şakalarına maruz kalmaktadır. Çoğunlukla Damat Ferit ve Güdük Necmi ile gezer. En çok da Güdük Necmi’nin şakalarına maruz kalmaktadır. Bu durumlarda kendisi ona ya küfürle ya da üzerine yürüyerek karşılık verir.

Tuvalette veya başka bir yerde arkadaşlarıyla sigara içtiğinde her zaman Kel Mahmut’un baskınını en son o fark etmektedir. Müdür Muavini’ni fark ettiği zaman ise mimik hareketlerini ve dilini kullanarak espiriler yapar. Bütün Hababam Sınıfı gibi tembel bir öğrencidir. Dersten çok arkadaşları ile konuşmayı ve arkadaşlarının onu işleterek sevgilinden geldi dedikleri mektupları okumayı sever. En büyük zaafı ise kız konusudur. Kel Mahmut bir keresinde ona “Neden bunca sene mezun olamadın?” diye sorduğunda “Kızlar peşimi bırakmıyor da…” diye yanıt vermiştir. Arkadaşları bu konu üzerinden şakalarını yapar. Fakat olayları geç olsa da anlar.

İnek Şaban Karakteri:

Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı romanında yarattığı hayalî karakter. Romandan uyarlanan aynı isimdeki film serisinde Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakter ile Türk halkı arasında bilinirliği artmış; ayrıca Hababam Sınıfı serisinden ayrı olarak 1978 yılında İnek Şaban adlı bir film çekilmiştir. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırmıştır.

Hababam Sınıfı adlı romanda; masmavi gözlere sahip ince yapılı birisidir. Çok çalışkandır. Daha çok gece uyuyamadığından dersleri ezberleme yöntemi ile kavrar. Ders notlarını ve kitapları sayfa sayfa, satır satır ezberlemeye çalışır. Hatta bir keresinde hoca onu sözlüye kaldırdığı zaman anlatacağı konuyu birebir kitaptaki cümlelerle okurcasına anlatmıştır. Hababam Sınıfı ise onu kitaptan takip eder. İnek Şaban tek bir kelime bile atlamadan anlatınca sınıf coşkuya gelir ve Şaban anlatımı bitirince hep bir ağızdan “Nokta!” diye bağırırlar. Bu durum karşısında hocası, ondan çok etkilenmiş ve durumdan çok memnun olduğunu belirtmiştir.

Sık sık hastalanır ve doktora gider. Çalışkanlığının nedeni de aslında hastalığından gelmektedir. Geceleri uyuyamadığı için çalışmak zorunda kalmaktadır. Kendisi ayrıca aptallık derecesinde saf bir kişiliğe sahiptir. Bunu Müdür muavini Kel Mahmut da bilmektedir. Hatta bu durumu onun yüzüne karşı da söylemiştir. İnek Şaban’ın bu durumu yüzünden onun üstüne çok fazla gitmez ve ona çok kızmamaya çalışır.

Filmler:

– Hababam Sınıfı
– Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
– Hababam Sınıfı Uyanıyor
– Hababam Sınıfı Tatilde


 
 Turksinemasi.com
İnek Şaban

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz