Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Kel Mahmut
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (2 Kişi)
Loading...

Özellikler

Gerçeklik
 
 
 
 
 


Kahramanlık
 
 
 
 
 


Unutulmazlık
 
 
 
 
 


Efsanevi
 
 
 
 
 


İyilik
 
 
 
 
 


Kötülük
 
 
 
 
 


Toplam Puan
 
 
 
 
 

4.5/ 5

"Kel Mahmut"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Adı Soyadı:Mahmut Alnıgeniş
Diğer Adı:Mahmut Hoca
Canlandıran:Münir Özkul
Yazan:Rıfat Ilgaz
 
Biyografi

Anadolu’da çeşitli illerde Tarih öğretmenliği yaptıktan sonra emeklilik günlerinde, Özel Çamlıca Koleji’nde müdür muavini ve Tarih öğretmeni olarak görev almıştır.

Okulun haylaz öğrencilerinin toplandığı Hababam Sınıfı öğrencilerinin, her zaman Kel Mahmut ile başı derttedir. Bazen ondan gizli okul tuvaletinde sigara içerler, bazen okuldan kaçıp maça giderler ama Kel Mahmut onları her zaman yakalar.

Liseler arası bilgi yarışması düzenlendiğinde, Hababam Sınıfı öğrencilerini kopya çekerken yakalaması ise, Kel Mahmut’u okulun adı ve çıkarı için ilk kez onlarla işbirliği yapmaya iter. Öğrencilerinin iyiliği için okul müdürüyle tartışarak kalp krizi geçirecek kadar çok sevmektedir mesleğini, öğrencilerini ve aynı şekilde öğrenciler de Mahmut hocalarını çok sevmektedirler.

Özel Çamlıca Koleji’nden ayrıldıktan sonra Ordu’nun Mesudiye ilçesine yerleşmiş ve Milli Piyango satıcılığı yapmıştır. Sattığı biletlerden birisine büyük ikramiye; Mesudiye’deki tren istasyonunun amiri Mesut’a çıkmıştır.

Kel Mahmut Karakteri:

Rıfat Ilgaz tarafından yazılmış olan Hababam Sınıfı romanlarında , oyunlarında ve bu eserlerden uyarlanan filmlerde sınıfın bulunduğu okulun, yaşlı disiplinli ama aynı zamanda iyi kalpli müdür muavini ve tarih öğretmenidir. Okulun paragöz ve öğrenci düşmanı müdürüne karşı öğrencileri korumaya çalışır. Rıfat Ilgaz karakteri kendi ortaokul öğretmeni Nihat Dicle’den esinlenerek yaratmıştır.

Film serisinde Münir Özkul tarafından canlandırılmıştır. Roman ve oyunlar bir devlet okulunda çalışırken filmlerde Mahmut Hoca Özel Çamlıca Koleji adlı kurgusal lisede çalışmaktadır.

Filmler:

– Hababam Sınıfı
– Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
– Hababam Sınıfı Uyanıyor
– Hababam Sınıfı Tatilde
– Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor
– Hababam Sınıfı Güle Güle
– Milyarder


 
 Turksinemasi.com
Kel Mahmut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz