Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
ABDULLAH ŞAHİN
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
10


çaba
10


çalışkanlık
10


disiplin
10


doğaçlama
10


duyarlılık
10


eğitim
10


entellektüellik
10


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
10


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
10


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
10

10/ 10

"ABDULLAH ŞAHİN"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:1948
Doğum Yeri:Malkara
Nam-ı Diğer:Nokta
 
Biyografi

(d. 1948, Malkara) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.

1948 yılında Malkara’da doğdu.

Tiyatro çalışmaları Bursa Halkevi Oda Tiyatrosu’ndaki kurslara katılmasıyla başladı. İlk amatör çalışmalarına burada yaptı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’nda beş yıllık bir sanat eğitimi aldı.

Konservatuar öğrenciliği sürerken Çetin İpekkaya ve Münir Özkul’un oynadığı “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” piyesinde rol alarak profesyonel oldu. Bunu; Altan Karındaş Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu ve de İstanbul Şehir Tiyatrosu içindeki sahne çalışmaları izledi.

1970’lerin sonunda oyuncu arkadaşı Enver Demirkan’la yarattığı “Nokta ile Virgül” ikili karakteriyle TRT için hazırladıkları mizah skeçlerinde rol aldı ve adını geniş kitlelere duyurdu. Yine bu dönemde 2000’lere dek sürecek olan sinema serüveni başladı ve aralarında “Uyanık Aptallar”, “Güldürme Beni” ve “Süper Şamata”nın bulunduğu onlarca filmde rol aldı.

1982’de Demirkan’la birlikte “Nokta ile Virgül Tiyatrosu”nu kurdu. “Çılgın Yenge” oyunu ile perde açan tiyatro iki buçuk ay içinde 50.000’ne yakın koltuk bileti satarak bu alanda kırılması güç bir rekora imza attı.

1983’da “Nokta Tiyatrosu”nu kurdu. “Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosu” Türkiye’de en fazla turne yapan profesyonel tiyatro ünvanını almış ve özellikle yerli yazarların oyunlarını sahneleme gayretinde olan gerçek bir halk tiyatrosudur. TV8’de yayınlanan “Komiklik Zor Zanaat” programını hazırlayıp sundu. Abdullah Şahin’in “Vesikalı Komik” ve “İnsan Maymunu” adlı iki de kitabı bulunuyor.

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
ABDULLAH ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz