Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
CAHİDE SONKU
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
9,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
10


çaba
8.0


çalışkanlık
8.0


disiplin
7.0


doğaçlama
10


duyarlılık
9.0


eğitim
10


entellektüellik
10


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
10


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
10


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
9.5

9.5/ 10

"CAHİDE SONKU"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:27 Aralık 1919
Doğum Yeri:Yemen
Asıl İsmi:Cahide Serap
 
Biyografi

Yemen’de 1916 yılında Bab-ı Sabah, yani Sabah Kapısı denilen yerde, bir asker ailesinin kızı omarak dünyaya geldi. Dedesi Yedinci ordu komutanı Çorapsız İbrahim Paşa, babası ise dedesinin emrinde görev yapan bir subaydı. Aile, erkek çocuğunu çok sevdiği için daha doğmadan Cahide’nin ablasına Necdet ismini koydu. Cahide doğunca da bu geleneği bozmayarak ona savaşan manasına gelen Mücahit adını verdi. Gerçekten de Cahide’nin bütün yaşamı savaşmakla geçti. Yemen’den İstanbul’a gelip, babası evlerini terkedince Cahide ve annesi, kendilerini bir anda yoksulluğun içinde buldu. Orta okul sıralarındayken annesinin hastalanması nedeniyle Sirkeci’de Basiret Han’a haftada dört lirayla işe başladı.

1932 yılının Eylül ayının son haftasında gazetede çıkan bir ilan Cahide’nin yaşamının değişkesine sebep oldu. Şehir Tiyatroları, konservatuvar için öğrenci aramaktadır. Seçilecek olanlar hem okuyacak hem de çalışacaktır. Ve işte kader o andan itibaren ağlarını örmeye başladı. Muhsin Ertuğrul’un beğenmesi üzerine Cahide seçmelerde başarı göstererek 135 kuruş yevmiyeyle figüran olarak işe girdi. Bu paranın onun için bir servetten farkı yoktur.

Cahide, 1932 yılında ‘Yedi Köyün Zeynep’i piyesi ile figüran olarak sahneye çıktı. Cahide omuzunda testi taşıyan bir köy kızını canlandırdı. Oyunda hiç repliği olmamasına rağmen, bütün oyuncuların cümlelerini ezberledi. 1933 yılında Muhsin Ertuğrul’un rejisörlüğünü yaptığı ‘Söz Bir Allah Bir’ adlı filmle beyaz perdeye geçti. 1935 yılında çevirdiği ‘Bataklı Damın Kızı Aysel’ filmiyle şöhretli bir yıldız oldu. 1949 yılında oynadığı ‘Fedakar Ana’ filmi sırasında yönetmen Seyfi Havaeri rahatsızlanınca, filmi Cahide Sonku tamamladı. Ve ondan itibaren de hem oyuncu hem de yönetmen olarak filmlere imzasını atmaya başladı.

1936 yılında Talat Artemel’in başrolünü oynadığı ‘Peer Gynt’ oyununda Semiha Berksoy hastalanınca, onun oynayacağı ‘Solveig’ rolü Muhsin Ertuğrul tarafından Cahide’ye verildi.

1937 yılında müziklerini Cemal Reşit Rey’in yaptığı ‘Adalar’ adlı revüyü oynamak üzere evden çıkacağı sırada hasta olan annesi son nefesini verdi. Perdenin açılmasına yarım saat kala Cahide annesinin ölüsüyle, tiyatro arasında ne yapacağını şaşırdı. Ancak bir tiyatro perdesi asla kapanmamalıyı. Cahide tiyaroya gitti ve o gece içi kan ağlarken dans edip şarkı söyledi. Aynı yıl ünlü tiyatro sanatçısı Talat Artemel ile evlendi…

18 mart 1981 yılında 62 yaşında iken İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
CAHİDE SONKU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz