Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
ERİŞ AKMAN
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
0,00/10 - (0 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
10


çaba
10


çalışkanlık
10


disiplin
10


doğaçlama
10


duyarlılık
10


eğitim
10


entellektüellik
10


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
10


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
10


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
10

10/ 10

"ERİŞ AKMAN"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:1947
Doğum Yeri:Çanakkale
 
Biyografi

(d. 1947 Çanakkale) Türk Senarist, Yönetmen, Yapımcı ve oyuncu.

Orta öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlayan sanatçı, yüksek öğrenimi için İngiltere’ye giderek Mountview Academy of Dramatic Arts’dan mezun oldu. Okul sonrası İngiltere’de bir süre kalarak tiyatroya başladı. İngiltere macerasının ardından Türkiye’ye döndü ve Yılmaz Güney’le tanışıp kendisi ile beraber birkaç filmde rol alarak Türk Sineması’na adım attı.

1973 yılında Ertem Eğilmez, kendisini Arzu Film’e transfer etti ve yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı 1974 yapımı Aile Şerefi isimli filmde sergilediği performansla dönemin en çok konuşulan ismi oldu. Bu filmle ilgili önemli bir anı da, Orhan Aksoy’un Oktay rolü için kendisini düşünmediği ancak Ertem Eğilmez’in bu rolü çok güvendiği Eriş Akman’ın oynaması konusunda Orhan Aksoy’a baskı yaptığıydı.

Kendisine ilk ödülünü de kazandıran Aile Şerefi’nin ardından yine bir Arzu Film yapımı olan Cennetin Çocukları’nda Ekrem Bora ve Itır Esen’le kamera karşısına geçen sanatçı, akabinde Türkiye’den ayrılarak tekrar İngiltere’ye döndü ve İngiltere’nin en popüler eğitim filmi yapımcılarından Rank ile çalıştı.İngiltere’deki ikinci tecrübesinden sonra 1985 yılında BBC’nin 5 saatlik drama dizisinin yapım sorumlusu olarak tekrar Türkiye’ye döndü.

1989 yılında Murray Abraham gibi dünya çapında yıldızların rol aldığı İngiliz Bilim Kurgu filmi The Sleapstream’de rol aldı.

Oyunculuğunun yanı sıra senaristlik ve yönetmenlik de yapan sanatçı, yönettiği uzun metraj filmlerin yanı sıra 500’ün üzerinde reklam filminin yönetmen koltuğuna oturdu.

Kariyerine yapımcılığı da ekleyen sanatçı, Zuhal Olcay’ın ilk filmi, Dünden Sonra Yarından Önce ve Fikret Kuşkan’ın da ilk başrolünü oynadığı İki Başlı Dev isimli filmlerin yapımcılığını üstlendi.

Bir dönem Galatasaray Üniversitesi bünyesinde kurulan oyunculuk okulunda da derslere giren sanatçı bir çok oyuncu yetiştirdi.

Ünlü yönetmen Nisan Akman’la bir süre evli kalan sanatçının bu evlilikten Zeynep ve Memet isimli iki çocuğu bulunmaktadır.

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
ERİŞ AKMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz