Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
GANİ RÜZGAR ŞAVATA
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
10


çaba
10


çalışkanlık
10


disiplin
10


doğaçlama
10


duyarlılık
10


eğitim
9.0


entellektüellik
10


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
10


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
10


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
9.9

9.9/ 10

"GANİ RÜZGAR ŞAVATA"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:1 Eylül 1960
Doğum Yeri:Malatya
 
Biyografi

Türkiye’nin köklü aşiretlerinden Drejan Aşiretine mensup olan Gani Rüzgar Şavata , 1960 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. Eğitim endüstrisi mezunudur, ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümünü siyasi nedenlerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Kendi ifadesine göre Şavata kürtçe büyük yangın demektir . Babası Tahir ve annesi Asan Kurmanç-Kürt’tür. Malatya da yetişmiş büyümüştür ve daha sonraki yıllarında da büyüdüğü şehri unutmamış Malatya birçok sinema filmine konu olmuştur .

Malatya’da uzun bir süre şehrin en itibarlı kültür merkezi olan Sabancı Kültür Sitesi`nde tiyatro yönetmeni ve oyuncusu olarak çalışmıştır. Yazıp ,yönetip ve başrolünde rol aldıgı eserlerini Malatya’yla sınırlamamış , ekibiyle birlikte yurdun dört bir tarafina tiyatro oyunlarıını sergilemek için turnelere çıkmıştır . Kurban ,Halepçe Katliamı , Yaşam İzleri , İlahi Kılıç , İlahi Adalet , Çirkef , İşte Filistin , İşte Bosna Hersek ve Pranga başlıca tiyatro oyunları arasında bulunur .

1992 yılında , küçük yaşlardan beri tutkunu olduğu sinemaya geçiş yapmak için firsatlar sehri İstanbul’a yerleşmiştir .

 Sinema Hayatı

Gani Rüzgar Şavata, Dönüş (1993), Yılmaz Güney in senaryosunu yazdığı İkisi de Cesurdu, adlı filmle sinemaya adım atar. Sezer Film ile 3 film için çalışır:Beyaz Cehennem, Kardakiler ve Karlar Eriyince, bu filmlerin senaryosunu yazar ve başrollerinde oynar.

Can Film ortaklığında yapılan senaryosunu yazıp ve başrolünde oynadığı yönetmenliğini ise Şahin Gök’ün üstlendiği Drejan(1996) filmiyle dünya sinemasına açılır. İngiltere ve İranda onur ödülleri alır.

Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği Sınır(1999–2000) adlı filmin başrolünde de yer alır. Türkiye sinemalarında girdiği 7 kopyayla aylarca kapalı gişe oynayan ve Türkiye sinema tarihinde DVD ve CD satış rekorları kıran bu film, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülü ( Kısa Metraj), Avşa Film Festivali ve İran, Irak, Suriye, İngiltere gibi devletlerin festivallerinden ödüllerle dönmüştür. Ozanlar Yaylası (2001) ve Doz (2002) filmleri Ankara film festivali en iyi sanat ödülüne layık görülmüştür.

Sonrasında Dumanlı Yol (2003) adlı sinema filmini çekmiştir. Kanal 7 ekranlarında televizyon dizisi olarak uyarlanan bu film, büyük beğeni toplamış ve 63 bölüm sürmüştür.

Hemen akabinde Kenger ve Metris adlı filmle beraber Sevda Yolları ve Kara Güneş senaryolarını hayata geçirdiği gibi başrollerinde oynayıp yönetmenliklerini üstlenmiştir.

Orhan Oğuz un yazıp yönettiği Aura (2006) sinema filminin başrolündedir(Bremen Film Festivali nde açılış filmidir ve en iyi oyuncu ödülünü alır). 2005–2006–2007 Gap Film Festivalleri nde en iyi oyuncu, senarist ve yönetmen ödülleri alan Şavata, Saddamın Askerleri (2008) filmini çekmiştir.

Yazıp yönettiği en son filmi Qüfür (2012) Şubat ayında gösterime çıkması beklenirken, Türkiye-İran-Irak ortak yapımı Çar Çıra adlı sinema filmi projesinin hazırlıklarına da devam etmektedir. Şavata 7. Sanat sinema adlı film yapım şirketinin kurucularındandır.

Başrollerini üstlendiği 25 sinema ve TV filminden, 21 inin senaryosu kendisine aittir. 19 filmin de yönetmenliğini üstlenmiştir. Dumanlı Yol, Kenger, Sevda Yolları, Kara Güneş dizilerinin de senaryosunu yazmış, yönetmenliğini üstlenmiş ve başrolünde yer almıştır.

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
GANİ RÜZGAR ŞAVATA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz