Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
İZZET GÜNAY
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
10


çaba
10


çalışkanlık
10


disiplin
10


doğaçlama
10


duyarlılık
10


eğitim
10


entellektüellik
10


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
10


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
10


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
10

10/ 10

"İZZET GÜNAY"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:21 Ağustos 1934
Doğum Yeri:İstanbul / Üsküdar / Salacak
 
Biyografi

(21 Ağustos 1934; Salacak, Üsküdar, İstanbul), Türk oyuncu, antikacı, filatelist.

İstanbul’da Üsküdar,Salacak’ta doğdu. Babası, Salacak Şehir Hatları Vapurları İskelesi yöneticisi idi. Deniz Koleji’nde okudu. Haydar Paşa Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde teknik ressam olarak çalıştı. Bir süre dans hocalığı yaptı. Lisede okurken amatör tiyatroya başladı. Yeşilay Gençlik Kolu’nda sürdürdü. Askerlik dönüşü sonrası bir süre linyit ticaretiyle uğraştı.

1957 yılında gazete ilanı ile Dormen Tiyatrosu’na girdi. Orada ilk olarak “Kara Ağaçlar Altında” adlı oyunda ufak bir rolde sahneye çıkarak profesyonel oyunculuğa başladı. Daha sonra: “Sokak Kızı İrma”, “Pasifik Şarkısı”, “Zafer Madalyası” ve daha birçok oyunda 1957-1963 yılları arası rol aldı. Sahne amirliği yaptı.

1958’de Kemal Film yapımı “Kırık Plak” adlı filmde, Zeki Müren’in şoförü rolüyle sinema oyunculuğuna başladı. Birkaç filmde ufak rollerden sonra “Varan Bir”(1964) adlı filmle baş rol oyunculuğuna geçti. Kısa sürede sinema oyunculuğunda başarı sağladı. 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde baş rolünü oynadığı, yabancı tiyatro eserinden adapte “Ağaçlar Ayakta Ölür” filmiyle “En iyi erkek oyuncu” ödülünü aldı.

Ekonomik nedenlerle bir süre sahneye çıkarak Klasik Türk Sanat Müziği solistliği yaptı.

Sinema kariyerinde mümkün olduğunca seçici davrandı. Önüne gelen her teklifte oynamadı. Sonraki yıllarında az sayıda televizyon dizisinde rol aldı. Çok küçük yaşlardan itibaren pul biriktiren sanatçı, daha sonra para, madalya, madalyon koleksiyonculuğu ilgi alanı içine girdi. 1985 yılında antika üzerine dükkân açtı. Uzmanlık alanı olan koleksiyonculuk ve antika konusunda danışmanlık yaptı.

Ödülleri:

– 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Ağaçlar Ayakta Ölür
– 2009 2.Türk Sineması Sevgi Onur Ödülleri, Vesikalı Yarim Beykent Üniversitesi Kapsamında Düzenlenen Ödülde Türkan Şoray ile birlikte bu ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda, filmin senaristi Safa Önal, yönetmeni Ömer Lütfü Akad da 2009 Türk Sineması Sevgi ve Onur Ödülleri’nde ödülü almışlardır.
– 4. Yeşilçam Ödülleri, Kültür Sanat Hizmet Ödülü

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
İZZET GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz