Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
YILDIRIM YANILMAZ
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
9.0


çaba
10


çalışkanlık
10


disiplin
10


doğaçlama
9.0


duyarlılık
9.0


eğitim
10


entellektüellik
9.0


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
9.0


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
9.0


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
9.6

9.6/ 10

"YILDIRIM YANILMAZ"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:18 Ocak 1946
Doğum Yeri:Zonguldak
 
Biyografi

(d. 18 Ocak 1946, Zonguldak) Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

18 Ocak 1946, Zonguldak doğumludur. Okula başlamadan önce Müzik ve Sinema ile tanıştı. Konservatuar yıllarında zamanın geleneksel son temsilcisi İsmail Dümbüllü’den Geleneksel Tiyatro’nun tüm öğelerini öğrendi. Öğreticisi ve uygulayıcısı oldu. Oldukça zengin kaynağa ve repertuara sahip olan Yıldırım Yanılmaz, Orta Oyunu, Tuluat Oyun, Meddah ve Karagöz, Hacivat türünün kaynak kişilerindendir.

Gen-Ar, Küçük Komedi Tiyatrosu, Köşe Başı, Koca Mustafa Paşa Çevre Tiyatrosu gibi bazı özel tiyatrolarda uzun yıllar oyuncu ve yönetici, yapımcı olarak çalıştı. Müzikal oyunlar, operet ve çeşitli dramlar sahneye koydu.

Tiyatro ve Sinemayı bir arada yürütebilen ender kişilerdendir. Ayrıca ülkemiz sınırları içinde konuşulan yöresel ve ulusal lehçeleri, metodik bir sisteme getirip çabuk ve kesin olarak öğretilmesine olanak sağlamıştır.

1969 yılında Halit Refiğ‘in yönettiği “Bir Türk’e Gönül Verdim” filminde yönetmen yardımcılığı yaparak sinemaya profesyonel olarak girmiştir. Çeşitli yönetmenlere yardımcı yönetmenlik yaparken, tiyatro alanında da başarılı yapıtlara oyuncu, yönetmen olarak imzasını atmıştır. Aşk Trafiği, Aptallık Rekoru, Armut Dibine Düşer (Eski Çamlar Bardak Oldu), Telefonla Oyun Olmaz, İtirazım Var, Ispanaklı Safinaz, Tencere Dibin Kara, yönettiği müzikal ve oyunlardan bazılarıdır. 1992-1993 sezonunda, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Cemal Reşit REY – Ekrem Reşit REY kardeşlerin ünlü klasiği “Alabanda” Operet – Revü’sünü sahneye koyarak kariyerini üst noktalara taşımıştır.

1986 yılında çektiği “Düğüm” adlı film ile yönetmenliğe başlamış, sonraları Heykel, Sıfır Nokta, Su Gibi Berrak, Kahkaha Marketi, Ölüm Oyunu, Alnı Açık İki Kişi, Aptallık Rekoru, Kılıbıklar, Yeşeren Asma, Batmayan Güneş, İhsaniye-Karasu gibi filmleri gerçekleştirerek dikkat çekmiştir.

Ayrıca TRT televizyonu için geleneksel türün tüm öğelerini hazırlayarak günümüze ve geleceğe geniş bir “arşiv” kalmasını sağlamıştır.

1999 yılında bir kola firması için hazırladığı (5 dakikalık) 30 Bölüm Karagöz-Hacivat projesi TGRT, KANAL 7 ve tüm Türkiye Bölgesel ve özel televizyonlarda gösterilmiştir.

Uzun yıllar çeşitli okullarda Tiyatro ve Sinema Oyunculuğu öğreticiliği yapmıştır. Sinema ve Tiyatro alanında, zaman zaman düzenlediği kurslarla da her iki sektöre eleman yetiştirmektedir.

Film-Yön, Sen-Der, Setem üyesidir. Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğretim görevlisidir. MSM Konservatuarı’nda Tiyatro ve Sinema Oyunculuğu dersleri vermektedir.

Ayrıca sinema için çok önemli projeleri de hayata geçirme aşamasındadır. Direklerarası Kabare Tiyatrosu’nun sahibidir. Gelen isteklerin doğrultusunda geleneksel ve kabare türünün örneklerini Türkiye sınırları içinde talebin olduğu her yerde sergilemektedir.

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
YILDIRIM YANILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz