Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
YILMAZ ŞERİF
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

araştırma
10


çaba
10


çalışkanlık
10


disiplin
10


doğaçlama
9.0


duyarlılık
8.0


eğitim
8.0


entellektüellik
8.0


konsantrasyon
10


motivasyon
10


önsezi
10


tecrübe
10


vücut dili
10


yaratıcılık
10


yenilik
10


yetenek
10


yorumlama
10


Toplam Puan
9.6

9.6/ 10

"YILMAZ ŞERİF"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:15 Haziran 1946
Doğum Yeri:Adana
Asıl İsmi:Selami Yılmaz GÖKSAL
 
Biyografi

(d. 15 Haziran 1946, Adana) Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1946 yılında Adana’da doğdu. Çocukluğu, amcalarının Obalar Caddesi’ndeki yazlık Halk Sineması’nın bahçesinde oynamakla geçti. 1960’lı yıllarda beyaz perdede hayranlıkla izlediği Orhan Günşiray, Feridun Çölgeçen, Feridun Karakaya, (Cilalı İbo) Muzaffer Tema gibi usta oyuncularla aynı sinemanın galalarında tanışma fırsatı buldu.

1966 – 68 yılları arasında yaptığı askerlik görevinden sonra, artık hayallerinin şehri İstanbul’a geldi. İlk olarak sinemada kullanmak için uzun olan Selami Yılmaz GÖKSAL ismini Yılmaz ŞERİF olarak değiştirdi.

Sinemaya ilk adımını; kadrosunda Kartal Tibet, Hülya Darcan ve Yılmaz Köksal’ın yer aldığı yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in yaptığı “Çakırcalı Mehmet Efe” filmiyle attı. Daha sonra aynı yönetmenin “Zorro” filminde Tamer Yiğit, Nebahat Çehre, Danyal Topatan, Reha Yurdakul’la birlikte çalıştı. Süreyya Duru, Remzi Jöntürk yönetiminde “Malkoçoğlu Akıncılar Geliyor” filminde; Cüneyt Arkın, Esen Püsküllü, Behçet Nacar, Adnan Mersinli, Ayton Sert, Kayhan Yıldızoğlu ile çalışarak yeni deneyimler edindi.

Yeşilçam’da bulunduğu zaman içerisinde yardımcı oyuncu olarak ve başrol olmak üzere siyah beyaz ve renkli 40 filmde ve o yıllarda revaçta olan fotoromanlarda oynadı.

1988 yılında sinemaya veda etmek mecburiyetinde kaldı. Mersin’e yerleşti. Bir süre burada ticaretle uğraştı. 1990’ lı yılların başında Mersin Belediyesi’nde Kültür Sanat Müdür Yardımcılığı, Tiyatro yönetmenliği ve Büyük Sahne Müdürlüğü görevlerinde bulundu.1994’ten başlayarak Yenişehir Belediyesi’nde Basın Yayın Müdürü olarak uzun yıllar hizmet etti. 2003 yılında Filmsan katkılarıyla belediye hizmetlerini birleştirerek emekli oldu.

Emekli olduktan sonra Tümay Özokur Ajans’la çalışmaya başladı. Zerda, Beyaz Gelincik, Genco ve Kül ve Ateş dizilerinde oynadı.

Caner Erzincan’ın yönettiği “Mar” filminde rol aldı.

Filmografi:
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
YILMAZ ŞERİF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz