Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Arka Sokaklar & A Takımı
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (3 Kişi)
Loading...
 
 
Köşe Adı:REKLAMLARDAN SONRA
Tarih:15 Ağustos 2014
 
Makale

Merhabalar,

İnsan bir dizi yaparken, hem efekt kullanmasını bilir, hem görselliğe önem verir, hem de aydınlatıcı olur. Bizim televizyon kanallarımız bunlarla alakası olmayan dizilerle dolu!
Bunu batı dünyası 60’lı yıllarda yapıyordu…

Şimdi örnek vereceğim; Bir karavan tipi minibüs al ve “Arka Sokaklar” diye dizi çevir. Sen bir polisiye dizisi çeviriyorsun… Hiç bir yapıcılığı yok! Öyle ki oyuncular yönetmene bakarak “ne yapayım abi” der gibi sima veriyor! Nerede kaldı bunun gerçekçiliği?

Ki kaldı ki insana hergün altın kasede çorba da içirsen, inanın ki bıkar ve birgün bana alüminyum tasta çorba getir der.

Bu kadar mı insanlar film ve dizilerde iki yüzlü olur? Hiç mi bir tutar yanı olmaz..

Aklımdan “A Takım”ı geçti… 80’li 90’lı yıllar.. Bunlar tek minibüs de film çeviriyorlardı ama her çeşit insanı ve konu olarak her düzeyi görebiliyorduk. Amerikanın bütün şehirlerini izleyebiliyorduk tek dizide..

Peki biz ne görüyoruz bizim dizide? 20 m ofis, 3 m minibüs… Dizinin ismi gibi iki tane de arka sokak var.. Konularda her gün sabit ve belli. Anons var çökelim! Bu diziyi de 70 milyona izletelim… İnsan eleştirirken vicdanı da sızlamıyor değil… Ama hiç mi bu dizileri yapanların vicdanları yok?..

Oldu gözlerim doldu…


 
 Turksinemasi.com
Arka Sokaklar & A Takımı

“Arka Sokaklar & A Takımı” için bir cevap

  1. aydın dedi ki:

    kesinlikle aynı fikirdeyim…!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz