Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Artistlerimiz ve Şehirlerimiz
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...
 
Yazar:
 
Köşe Adı:Ahmet Hakan / Sinema Yazıları
Tarih:21.11.2014 Cuma
 
Makale

Artistlerimiz ve şehirlerimiz

­İSTANBUL: Nebahat Çehre gibi bir şehir… Hâlâ pek güzel… Zaten o güzelliği için katlanıyoruz ya her türlü cefasına.

­BURSA: Hale Soygazi’nin milli ve mukaddes mesajlar içeren filmlerdeki haline benziyor. Ne denli betona boğulsa da fışkırıyor bir yanından yeşili.

­İZMİR: Şehirlerin Türkan Şoray’ıdır… Ama Türkan Şoray’ın da “Tamba tumba/Esmer bomba” diyen tarafının… En güzel yanı: Şöyle bir faytona biniştir Kordelya’dan…

­KONYA: Dışarıdan şöyle bir baktığınızda Fatma Girik’in Rabia Hatun olduğu dönemi andırır. Ama içine girdiğinizde kesintisiz bir yaşama sevinciyle karşılaşırsınız.

­DİYARBAKIR: Yılmaz Güney’in şehirli kızlara artistiklik yaptığı filmleri al… Ahmet Kaya’nın “Saza Niye Gelmedin” türküsüne bula… İşte böyle bir şeydir bu şehir.

­MARDİN: Tuhaf bir büyüsü var bu şehrin… Bir gizemi var… Bir çekingenliği… Bir asaleti… Bu yönüyle Gülşen Bubikoğlu’dur Mardin.

­YOZGAT: “Yozgat’ın ne işi var bu listede” diyenlere söylüyorum: Çamlığın başında tüter bir tütün… Ve hemen aklımıza geliverir Kadir İnanır’ın karşısına çıkaracağımız Ahmet Mekin…

­ANKARA: En güzelini Cemal Süreya söylemiş: “Ankara” demiş ve ardından eklemiş: “İyi kalpli üvey anne”. Filiz Akın yani.


 
 Turksinemasi.com
Artistlerimiz ve Şehirlerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz