Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Çıkmaz Sokağın Aşıkları
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
8,20/10 - (5 Kişi)
Loading...
 
 
Köşe Adı:Balık Hafızası
 
Makale

“Bana Adını Sor”, içerdiği aşk acıları ile, sevgi çıkmazları ile duygusal, romantik diyebileceğimiz bir film. Aslında çıkmaz sokağın ardında bekleyen aşka doğru ayağı takılıp tesadüf eseri düşen kızla, yıllarını o çıkmaz sokakta, o aşk için heder eden başka bir kızın arasında, kaderinin hangi aşka sürüklediğinden habersiz bir delikanlının hikayesi..

Filmin başlangıcında ki konuyu izleyiciye anlatım süreci, konuyu bir zemine oturtma çabası açısından yönetmenin hedeflediği gibi gittiği pek söylenemez… Filmin başlangıcında yer alan bu tip sekans eksikliklerine filmde zaman zaman rastlıyoruz. Ama konu açısından, filmin bütününe baktığımızda, film bu açıklarını kapatıyor. Filmin bütünü açısından yönetmen başarılı diyebiliriz.

Filmde Engin Hepileri, izleyiciye biraz filmlerde ki Kıvanç Tatlıtuğ, Tolgahan Sayışman gibi bir salon erkeği havası solutuyor ama bunun yönetmenden kaynaklandığını düşünüyorum. Zira Engin Hepileri oyunculuğunu ispatlamış birisidir ve bu filmde de az önce bahsettiğim soluktan sıyrılmasını oyunculuğu ile başardığını görüyoruz. Filmde usta oyuncu Cihat Tamer’i bir kenara koyarsak, en iyi oyunculuğu Engin Hepileri çıkarmış.

Özge Borak’ın oyunculuğu, 70’li yıllar boyunca oyunculuğa güzelliğin dışında birşey yansıtmayan Hale Soygazi’ye benziyor.. Hale Soygazi, gerçek oyunculuğunu 1984 yılında oynadığı “Bir Yudum Sevgi” filmi ile başlayıp 80’li yıllardan itibaren göstermeye başladı. Daha önceki filmlerine baktığımızda (ki bunların içinde 1973 yılında oynamış olduğu ve sinemamız açısından önemli bir film olan “Vurun Kahpeye” filmi de dahildir); her rolü, aynı düzey ve seviyede ve aynı fiziki çerçevede yansıttığını görüyoruz.

Özge Borak’ın da bundan önceki filmlerinde ve bu filmde ki oyunculuğuna baktığımızda hiç bir fark görmüyoruz. Oynadığı filmlerde ki olaylara tepkisi her filmde aynı Özge’nin.. Gülmesi aynı, ağlaması aynı.. Örnek vermek gerekirse sanki “Eyyvah Eyvah”ta ki “Müjgan”ı almışlar bu filme koymuşlar. Yada bu filmde ki “Yasemin”i almışlar, o filme koymuşlar. Özge Borak; ileride bir Türkan Şoray, bir Hülya Koçyiğit olmak istiyorsa, oyunculuğun güzellik olmadığının farkına varmalı!

İzleyiciler açısından ufak bir sır vermek gerekirse film; romantik, duygusal bol şarkıyla süslenmiş. Filmlerde olaylara şarkılar eşlik etsin diyorsanız, “Bana Adını Sor” tam size göre bir film…


 
 Turksinemasi.com
Çıkmaz Sokağın Aşıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz