Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Mutluluğa Merdiven: “Merdiven Baba”
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...
 
 
Köşe Adı:Balık Hafızası
 
Makale

Yönetmen Hasan Tolga Pulat tarafından filmde izleyiciye, Fazlı’nın ailesi ve çevresi ile olan ilişkilerinin yetersiz olduğu gösterilmeye çalışılmasına rağmen, Fazlı’nın en az mahallemizde yaşayan herhangi bir insan kadar; ailesi ve çevresi ile normal insani ilişkiler içerisinde olduğu görülüyor! Komedi filmi bekliyorsanız yanılırsınız çünkü filmin ilk yarısı bu dram üzerine yoğunlaşıyor. Filmin ikinci yarısından sonra başlayan komedi unsurları ise filmin konusunun üzerine serpiştirilmiş gibi duruyor. Filme bu gözle bakarsak, filmin konusunun dramatik bir şekilde işlenmiş olması, izleyici açısından oldukça tatmin edici diyebiliriz.

Seksenler dizisinde “Bekçi Bekir” karakteri ile kendisini izleyiciye sevdiren Hacı Ali Konuk, bu ilk filminde oldukça başarılı performans göstermiş. Hem dram, hem komedi rollerinin altından ustalıkla kalkabildiğini göstererek, gerçek bir oyuncu olduğunu kanıtlamış! Kendisini; benzeri ve daha farklı roller de görmek isteyenler varsa bekleyip görmelerini öneririm. Konuk; gelecekte rol alacağı dizi ve filmler de her rolün altından kalkabileceğini, Seksenler dizisinde bir karakter rolü ile kendisini aynı dizide ki diğer karakter rollerinin arasından sıyırarak izleyiciye sevdirerek, bu ilk filminde başrol oynayarak ispatlamış durumda diyebiliriz. Sinemamız açısından çok iyi bir oyuncu kazandık!

Esra Dermancıoğlu filmde; TV dizilerinde aldığı rollere eşdeğer bir rol ile karşımıza çıkıyor. Artık bu rollerin ustası olmasından dolayı sanırım, filmin başından sonuna, tv dizilerinde niye izleyicinin sevgilisi olduğunu iyice kanıtlıyor…

Açıkçası filmi izlemeye başlarken; filmin reklam ve tanıtımlarında ve Hacı Ali Konuk’un başrol oynamasından dolayı, oynadığı dizide ki rolü açısından, filmde komedi unsurlarının çokça yer alacağını düşünerek izleyeme başladım. Fakat izlemeye başladıktan sonra konunun dramın üzerine işlendiğini görünce biraz hayıflandım. Ama Birol Güven’in senaristliğine güvenerek sırtımı iyice koltuğa yasladım.

Güven’in filmde dramı, komedi ile ustalıkla harmanlamasından; hem izleyicileri duygusallaştırarak, gözyaşlarının akmasına sebep oluyor, hem de filmin sonunda izleyicilerin içinde tatlı bir hüzün ve mutluluk birlikte kalıyor… Yılların eskitemeyeceği çok güzel bir film çıkmış ortaya!

Birol Güven, soyadı gibi izleyicilerin güvenlerini bir kez daha kazanmasından ve sinemamıza böyle film kazandırdığı için, filmde emeği geçen herkese teşekkür ederim.


 
 Turksinemasi.com
Mutluluğa Merdiven: “Merdiven Baba”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz