Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Ne Çok Özledik…
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...
 
Yazar:
 
Köşe Adı:Ahmet Hakan / Sinema Yazıları
Tarih:28.12.2014 Pazar
 
Makale

Ne Çok Özledik

­CEVAT KURTULUŞ: En az Jim Carrey kadar büyük bir mimik ustasıydı… Bir köşkü yaşanabilir kılan uşaktı… Kötülük çiçeklerinin açmasına asla müsaade etmez güleç bir bahçıvandı… Eski günlerin masumiyet sembolüydü… Aramızdan gideli 22 yıl oldu.

­HULUSİ KENTMEN: Öyle iyi bir fabrikatördü ki insanın kapitalist olası gelir… Öyle iyi bir aile babasıydı ki insanın ataerkilliğe razı olası gelir… Öyle babacan bir komiser amcaydı ki insanın polislere bakışını değiştiresi gelir… Aramızdan ayrılalı 22 yıl oldu.

­ALİYE RONA: Törelerin gereğinin yerine getirilmesi için evlatlarını dolduruşa getiren anne rolünü o kadar başarıyla canlandırmıştır ki… Yıl 2014 ve hâlâ ne zaman bizi azıcık gazlayıp dolduruşa getirmeye kalkan biriyle karşılaşsak “tıpkı Aliye Rona gibisin dostum” diyoruz. Aramızdan ayrılalı 18 yıl oldu.

­NUBAR TERZİYAN: Ansiklopediye “iyi insan” maddesini yaz, karşısına da nur yüzlü Nubar Amca’nın fotoğrafını koy… Başka hiçbir şey yazmana gerek kalmaz, her şeyi ama her şeyi tam anlamıyla anlatmış olursun. İyi kalpli doktorumuz, iyi kalpli imamımız, iyi kalpli esnafımızdır. Aramızdan ayrılalı 20 yıl oldu.

­NECDET TOSUN: Milletçe tanıdığımız beyaz şapkalı ilk aşçımızdır… Fazla kilolarından kurtulmamasını istediğimiz tek kişidir… Kepçeyi kendisine yakıştırdığımız ender şahsiyetlerdendir… Yaşasaydı en iyi trileçeyi o yapardı. 48 yaşında vefat etti… Aramızdan ayrılalı 39 yıl oldu.

­KADİR SAVUN: Güngörmüş kahve işletmecilerinin piridir… Otobüs duraklarının çay ocakçısıdır… Mahpushane damlarının dert dinleyicisidir… Meşin ceketlilerin en babasıdır… Ahmet Turan Alkan’ın deyişiyle “hayatı boyunca hep bizi savunmuştur”. Aramızdan ayrılalı 19 yıl oldu.

­REHA YURDAKUL: Sadece son birkaç yılı kötü gitmiş şahane bir hayatın tüm öyküsünü sert bakışlarıyla gizlemeye çalışır… Çok eski zamanlardan fırlayıp gelmiş bir hancıdır… Battal Gazi’nin iyi niyetli yoldaşıdır… Hakkı yenmiş Bizans şövalyesidir… Velhasıl çok şeydir… Aramızdan ayrılalı 26 yıl oldu.


 
 Turksinemasi.com
Ne Çok Özledik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz