Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
“Olanlar Oldu” Olmuş!
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...
 
 
Köşe Adı:Balık Hafızası
Tarih:3 Şubat 2017
 
Makale

Senaryosunu ata Demirer’in yazdığı, yönetmenliğini Hakan Algül’ün yaptığı “Olanlar Oldu” filmini, bir karakter üzerine yoğunlaşmaktan çok, birçok karakterin öne çıktığı bir film olarak görüyoruz. Gerçi Demirer, önceki filmlerinde de seyirciye bu yelpazede filmler sunmaktan kaçınmamıştı. Zira Demirer bir oyuncuya yoğunlaşmaktan çok aynı Ertem Eğilmez’in filmlerinde olduğu gibi çok karakterli filmleri yapıyor olması seyircinin bu tip filmlere ilgi göstermesini fark etmiş olmasından olsa gerek diye düşünüyorum. Demirer bu yolda bu şekilde yürümesine devam ettiği sürece, yaptığı her yeni film ile geçmişte yaptığı filmlerinin üzerine her zaman bir basamak daha ekleyecek gibi duruyor. Aynı zamanda daha önce çektiği filmlerinde olduğu gibi, bu filminde de yönetmen Algül ile çalışması, filme getirdiği avantaj da yadsınamaz bir gerçek…

Demirer’in Anadolu insanını iyi gözlemleme yeteneğinden olsa gerek, diğer filmlerinde olduğu gibi yine bu filminde de bu konuyu çok iyi bir şekilde kullanmış.

Film genel olarak konusu itibariyle şu şekildedir: Zafer, Seferihisar Sığacık’ta annesi “Döndü Hanım”, ablası ve eniştesi ile birlikte yaşamakta ve tekne kaptanlığı yapmaktadır. “Döndü Hanım” ise kızı ve damadıyla birlikte pansiyon işletmektedir. Annesinin tek derdi oğlu Zafer’i ayrıldığı nişanlısı “Mehtap” ile barıştırıp evlendirmektir. Fakat kader annesinin istediğinin dışında örecektir ağlarını ve “Zafer”, kasabaya grup halinde tatile gelen “Aslı” ile yakınlaşmaya başlayacaktır.

Bu konu dâhilinde işlenen karakterler arası ilişkiler ve yaşanan olaylar; az öncede bahsettiğim gibi, bir karakter üzerine oturtulmaktan çok, birçok karakter arası dağılımı yapılarak çok güzel bir şekilde işlenmiş.

Yalnız filmin göze çarpan eksi etkilerinden birisi Demirer’in iki farklı rolde oynamış olması olmuş. Demirer buna belki de yeni bir atılım olarak bakmış ya da birçok oyuncunun rol aldığı filmde yaptığı gibi (Cem Yılmaz), birden fazla karakteri canlandırması seyirci açısından cazip olacağını düşünmüş olabilir. Ama bu, filme bir katkı sağlayacağına seyircinin beklentilerini arttırmış. Zira Demirer’in “Döndü” karakteriyle, seyircinin ilgisini “Zafer” karakteri kadar çekemediği bir gerçek! “Döndü” karakterini belki de “Zafer” karakterini gölgede bırakabilecek kalitede üstlenecek tiyatro kökenli birçok oyuncu varken Demirer’in bunu göz ardı etmesini anlamak mümkün değil…


 
 Turksinemasi.com
“Olanlar Oldu” Olmuş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz