Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
ÇETİN İNANÇ
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (1 Kişi)
Loading...

Özellikler

Analitik Düşünme
10


Analiz
10


Araştırma
10


Dekor Seçimi
10


Disiplin
10


Eğitim
8.0


Entellektüellik
10


Hayal Gücü
10


İletişim
10


Karakter Seçimi
10


Motivasyon
10


Otorite
10


Öykü Anlatım
10


Sezgi
10


Sorumluluk
10


Tecrübe
10


Tespit
9.0


Yaratıcılık
10


Yorumlama
10


Yönetim
10


Toplam Puan
9.9

9.9/ 10

"ÇETİN İNANÇ"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:12 Eylül 1941
Doğum Yeri:Ankara
 
Biyografi

(d. 12 Eylül 1941, Ankara), Türk Sineması Yönetmeni.

12 Eylül 1941 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Lise öğrenimini İstanbul Kabataş Lisesi’nde tamamladıktan sonra bir süre Hukuk Fakültesi’nde okudu ancak mezun olamadan 2. Senesinde ayrıldı.

Sinema oyuncusu Orhan Günşiray teyzesinin oğludur. Orhan Günşiray’ın yazıhanesine 19 yaşındayken getir götür işleri yaparken sinemacılarla tanışmıştır. Sinemaya 1961 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Allah Cezanı Versin Osman Bey” filminde asistanlık yaparak başladı. Ömer Lütfi Akad’la çeşitli filmlerde çalıştı. Sonra Killing serisi, Maskeli Beşler serisi gibi kendi tarzına yakın filmler çeken Yılmaz Atadeniz’le çalıştı. İlk yönetmenliğini 1967 yılında ”Çelik Bilek” filmiyle yaptı.

1968 yılında çektiği “Kral Kim ?” filmiyle yönetmenliğe devam etti. İlk deneyiminden sonra durmaksızın film çeken yönetmen Çetin İnanç, özellikle filmleri çekme, düzenleme ve izlediğimiz son hallerine getirme konusundaki hızına ithafen ”Jet Rejisör/Yönetmen” adını alacaktır.

1967-1970 yıllarında çektiği filmler genelde aksiyon türde filmler olmuştur. 1970 yılında çektiği ”Çeko” adlı film ise yönetmenin hem kendi patlamasını yaptığı hem de Yeşilçam’daki western filmlerin patlamasına neden olan filmidir. İtalyan spaghetti western türündeki filmlerden ‘esinlenmeler’ taşıyan ”Çeko” Ürgüp’te çekilmiş olan, hikayesi Meksika’da geçen ve başroldeki Yılmaz Köksal’ın yıldızını parlatmış film olarak da bilinir.

Çetin İnanç, çektiği filmlerin birçoğunda yabancı filmlerden alınmış sahne ve müzikleri kullanmıştır. Bunun en bilinen örneği ”Dünyayı Kurtaran Adam” filmindeki Star Wars (Yıldız Savaşları) ve Indiana Jones esinlenmeleri olsa da yönetmenin diğer filmlerine baktığımızda çeşitli yabancı filmlerden alınmış sahneleri ve müzikleri fazlasıyla görebiliriz. Bu durum kimi zaman kendi çektiği eski filmlerinden sahneler almasına kadar varmıştır.

Bir yabancı film olan “Roket Adam” filminden aldığı sahneleri kendi çektiği bir kaç sahneyle birleştirerek 1972 yılında “Bombala Oski Bombala” filmini 1-2 gün içerisinde yapar bitirir.

1970-1975 yılları arasında western’in yanı sıra polisiye, aksiyon, fantastik ve dini kahramanların olduğu onlarca film çekti. 1970′lerin ikinci yarısında erotik filmlerin seri halinde çekildiği bir dönem olunca bol miktarda da erotik film ve ayrıca arabesk filmler de çekmiştir.

1980′den itibaren ise Çetin İnanç başka bir akım olan aksiyon ve dövüş türü üzerine filmler çekmeye başlar. Özellikle Cüneyt Arkın’la yaptığı işbirliği sonucu beraber yazdıkları senaryolarla Cüneyt Arkın’ın başrolünde olduğu filmler, İnanç’ın son dönem filmlerini oluştururlar.

Bu dönem, 1981 yılında ”Su” filmiyle başlayan bu dönem çoğu aynı ekiple oluşturulan ”Dört Yanım Cehennem”, ”Dünyayı Kurtaran Adam”, ”Son Savaşçı”,”Ölümsüz”, ”Kelepçe”, ”Vahşi Kan”, ”En Büyük Yumruk”, ”İntikam Benim”, ”Çöl”, ”Ölüm Savaşçısı”, ”Deli Fişek”, ”Dev Kanı”, ”İdamlık”, ”Aç Kartallar” gibi birçoğu kült sayılabilecek filmleri içinde barındırır. Bu filmler dışında yine Türk Rambosu ”Korkusuz” ve yakın dövüş sanatları ustası Nihat Yiğit’le çektiği filmler kayda değer filmler olarak göze çarpar.

1982 yılında yaptığı ve Cüneyt Arkın’ın başrolde oynadığı ”Dünyayı Kurtaran Adam” filmini on gün kadar kısa bir sürede yapmıştır. Bu film kullanılan aksesuarlar ve çekim tekniği ile dünyanın en kötü filmi olarak anılır. Bazı kaynaklarda ise en kötü on film arasında gösterilir.

Bu dönemden sonra sinema dünyasından elini eteğini çeken Çetin İnanç, daha sonra bir kaç televizyon dizi filmine yönetmenlik yapmıştır.

Bugünkü teknoloji ile bile hızına ulaşılamayan yönetmen Çetin İnanç’ın Türk sinemasında günümüzdeki imkan ve tekniklerle bile çekilmeye cesaret edilemeyen türde filmleri sonsuz bir sinema sevgisi ve maddi imkansızlıklar içerisinde çektiği bilinmektedir.

Çetin İnanç, Berrin İnanç ile evlidir.

Filmografi:
  • Yönetmen (Yönetmenlik yaptığı filmler)
  • Yapımcı (Yapımcılık yaptığı filmler)
  • Senaryo (Senaristlik yaptığı filmler)
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
ÇETİN İNANÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz