Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
MUHARREM GÜRSES
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (2 Kişi)
Loading...

Özellikler

Analitik Düşünme
10


Analiz
10


Araştırma
10


Dekor Seçimi
10


Disiplin
10


Eğitim
10


Entellektüellik
10


Hayal Gücü
10


İletişim
10


Karakter Seçimi
10


Motivasyon
10


Otorite
10


Öykü Anlatım
10


Sezgi
10


Sorumluluk
10


Tecrübe
10


Tespit
10


Yaratıcılık
10


Yorumlama
10


Yönetim
10


Toplam Puan
10

10/ 10

"MUHARREM GÜRSES"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:15 Ağustos 1913
Doğum Yeri:Amasya
 
Biyografi

(d. 15 Ağustos 1913, Amasya – ö. 7 Nisan 1999, İstanbul), senarist, oyuncu, film yönetmeni.

İstanbul Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Küçük yaştan itibaren oyuncu olmayı kafasına koyan ve 17 yaşında amatör tiyatro oyunculuğuna başlayan Gürses, 1931 yılında Şehir Tiyatrosuna girdi. Ankara Radyosu temsil kolunda çalıştı. “Köroğlu” adlı oyundan kaleme aldığı senaryo Refik Kemal Arduman tarafından sinemalaştırıldı. Resim eğitimi alan ve Samsunda öğretmenlik yapmaya başlayan sanatçı için tiyatro ve sinema her zaman bir tutku oldu. Bu nedenle 1943 yılında Sezer Sezin ve Hulusi Kentmenle birlikte Gürses Tiyatrosunu kurdu ve sırasıyla Millet, Sirkeci Şafak ve Ses Tiyatrolarında sahneye çıktı. 1949 da Zehirli Şüphe adını taşıyan senaryosu sinemaya aktarıldı. Akşam gazetesinde tefrika halinde romanları yayımlandı.

1951’de “Zeynep’in Gözyaşları” filmiyle yönetmenliğe başladı. Fotoromanlar çekti, kısa filmler yönetti. 1960’lı yıllardan sonra Muharrem Gürses oğlu Atilla Arcan’nın adını verdiği Atilla Film’i kurdu ve kendi filmlerini çekmeye başladı. Kendi şirketi adına başrollerini oğlu Atilla Arcan’ın oynadığı kostümlü tarihi filmler çekti. Ardından “Hz. Yusuf’un Hayatı”yla başlayan hazretli filmler geldi. Bu yıllarda 1950’li yıllarda çektiği ve çok iş yapan filmleri ikinci kez çekti. 1970’li yıllarda ise şarkılı, türkülü filmlere imza attı.

Yazdığı tefrika romanların büyük bölümünü sinemaya aktaran Gürses, ilk filminden itibaren hemen hemen tüm çalışmalarında oyuncu olarak yer aldı. Oyunculuğun kendisi için bir hastalık olduğuna ve her yönetmenin aynı zamanda oyuncu olması gerektiğine inanan sanatçı, kendisiyle yapılan bir röportajda, “Oynamayan, oynatamaz,” diyerek oyunculuğun gücünü vurguladı.

Bazı filmlerle yönetmenliğin yanı sıra oyunculuk da yaptı. Piyes ve romanlar yazdı. Türk sinemasının en fazla film üreten yönetmenlerinden birisi olan Gürses, sinemamıza melodram kalıbını ilk kez getiren ve yerleştiren yönetmen oldu. Gürses’in başlattığı ve “Gürses Ekolü” denilen melodramlar, günümüze kadar hiç değiştirilmeden çeşitli yönetmenler tarafından sürdürülmüştür.

Türk sinemasına onun kadar çok film çeken ve onun kadar çok para kazandıran bir başka yönetmen gelmedi diyebiliriz. Bir haftada üç-dört film çekebilen, üstelik filmleri iş yapan ender yönetmenlerimizden biri oldu.

Yönetmen, senaryocu, yapımcı, sinema ve tiyatro oyuncusu, oyun yazarı. Amasyalı sanatçı, resim eğitimi gördü, öğretmenlik yaptı. Ankara Radyosu, Ses Tiyatrosu, İstanbul ve İzmir Şehir Tiyatroları’nda görev aldı. 1943’de Sezer Sezin ve Hulusi Kentmen’le birlikte çalıştığı Gürses Tiyatrosu’nu kurdu, turnelere çıktı(Bu tiyatroyu yeniden canlandırmayı denedi).

1945’de Ankara Radyosu için yazdığı “Köroğlu” oyununu, Necip Erses’in isteği üzerine senaryolaştırdı, Refik Kemal Arduman’a bu filmde asistanlık yaparak sinemaya girdi.”Bir Dağ Masalı”, 50’lerde “sürgün”, “Allahtan Bul”, “İngiliz Kemal” vb. filmlerde oyunculuk yaparken, 1952 yılında “Kara Efe- Zeynebin Gözyaşları” filmiyle Yönetmenliğe geçti.Gürses, bundan sonra günümüze dek, karakter oyunculuğunun yanısıra (60 kadar filmde) özellikle yönetmenliğiyle etkin oldu, 200 kadar film yönetti.

Özellikle melodram öğelerini en abartılı biçimiyle kullanmasıyla dikkati çekti, her türde film yaptı, aydınların gülünç bulduğu filmleriyle Anadolu seyircisine seslendi.Köy filmlerinin ve dini filmlerin öncüsü oldu. Ayrıca 7 romanı, 19 tiyatro, 6 radyo oyunu vardır.

Filmografi:
  • Yönetmen (Yönetmenlik yaptığı filmler)
  • Senaryo (Senaristlik yaptığı filmler)
  • Yapımcı (Yapımcılık yaptığı filmler)
  • Oyuncu (Rol aldığı filmler)
  • Eser (Eserini yazdığı filmler)
  • Sanat Yönetmeni (Sanat Yönetmenliğini yaptığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
MUHARREM GÜRSES

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz