Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
OĞUZ GÖZEN
Oylayın
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız
10,00/10 - (2 Kişi)
Loading...

Özellikler

Analitik Düşünme
10


Analiz
10


Araştırma
10


Dekor Seçimi
10


Disiplin
10


Eğitim
10


Entellektüellik
10


Hayal Gücü
10


İletişim
10


Karakter Seçimi
10


Motivasyon
10


Otorite
10


Öykü Anlatım
10


Sezgi
9.0


Sorumluluk
10


Tecrübe
10


Tespit
9.0


Yaratıcılık
10


Yorumlama
10


Yönetim
10


Toplam Puan
9.9

9.9/ 10

"OĞUZ GÖZEN"
SAYFASINA KATKIDA BULUNUN
BİLGİ EKLEYİN FOTOĞRAF EKLEYİN
 
Doğum Tarihi:1 Ocak 1946
Doğum Yeri:İstanbul
 
Biyografi

(d. 1 Ocak 1946, İstanbul – ö. 23 Kasım 2015, İstanbul), Türk Sineması Yönetmeni.

Oğuz Gözen, 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Ticaret Gazetecilik Okulu’nda okudu.

Henüz on altı yaşındayken, Türkiye’nin ilk yerli fotoromanını çekti.

1960 yılında, Ankara’da sahne Çığ’da başladığı sanat yaşamını, İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Oyuncuları ve Arena Tiyatrosu’yla devam ettirdi. Yoksullar Parkı isimli oyunu, 1967 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, bir sezon oynandı. Yine yazıp yönettiği, Bir Piyes Yazıyorum isimli oyunu, kadıköy Opera Tiyatrosu’nda sahnelendi. Oyunlar sahneye koydu.

Çocuk hikayeciliğine de eğildi. Bu dalda bir çok kitabı yayınlandı. İlkokulların ünite dergilerinde okutulan hikayeleri mevcuttur. Günahkarlar Serisi’ni kaleme aldı. 1970 yılında, toplumun cinsel sorunlarını işlediği Cam Kırıkları adlı kitabı, Cumhuriyet Gazetesi tarafından, yılın en ilginç hikaye kitaplarından biri olarak gösterildi.

1972 yılında, Hayal Uçurumu filmiyle girdiği sinemada, çeşitli konularda yüz elli civarı film üretti. Filmlerinin birçoğunun senaryolarını yazdı.

Üç kere Almanya’ya giderek, bu ülkede de, Almanya Macerası, Dertler İnsanı, Dünya Boştur, Senin Yüzünden, Kadersiz Doğmuşum adlı filmleri yönetti.

Yeşilçam’da bazı yıllar, senenin en fazla film çeken yönetmeni oldu. 1997’de Türk Sineması’nda çekilen tüm filmlerin üçte birini çekerek, görülmemiş bir rekora imza attı. Elveda Yavrum, Yetim, Kurtar Yarab gibi hasılatlı filmler ortaya koydu. Zorunlu göçle Bulgaristan’dan gönderilen Türklerin yaşantılarını, yarı belgesel nitelikte “Zulüm Treni” adıyla sinemaya aktardı.

Gözen, sinemamızın, en fazla film çeken yönetmenlerinden olup, anılarını derlediği, “Bir Yeşilçam Masalı” adlı kitabı 2006 yılında, Akis Kitap tarafından yayınlandı. Sahipsiz Kalpler adlı hikaye kitabı, pratik senaryo yazma tekniğini öğreten “Senaryo Nasıl yazılır?” kitabı, “Bir Kilo Çilek” isimli çocuk kitabı yine Akis Kitap’tan çıktı.

Sinemamızın en çalışkan yönetmenlerinden olan Gözen geçirdiği kalp krizi sonucu 23 Kasım 2015’te hayata gözlerini yumdu.

Filmografi:
  • Yönetmen (Yönetmenlik yaptığı filmler)
  • Yapımcı (Yapımcılık yaptığı filmler)
  • Senaryo (Senaristlik yaptığı filmler)
Resimler:

 
 Turksinemasi.com
OĞUZ GÖZEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Saygıyla Anıyoruz