Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Agâh Özgüç Antalya’lı Okurlarıyla Buluşacak

Ülkemizin en önemli sinema tarihçilerinden, sinema yazarı Agâh Özgüç, 39.Altın Portakal Film Festivali bünyesinde gerçekleştirilecek imza gününde, Antalyalı okurlarıyla buluşacak. Türk sinema tarihine ışık tutacak sayısız belgeyi biriktirip, birçok ayrıntıyı ise kayıt altına aldığı için Türk sinemasının en önemli arşivini elinde bulunduran Agâh Özgüç, 3 Ekim Perşembe günü saat 18.00’de Antalya Kültür Merkezi fuayesinde “Afişlerle Türk Sineması” kitabını imzalayacak.

  42 yıldır yazıyor
Gazeteciliğe, 1960’larda sinema-magazin ağırlıklı dergilerde (Artist, Ses, Perde, Sinema) çalışarak başlayan Agâh Özgüç’ün meslek hayatındaki 42 yıl boyunca, hemen hemen çalışmadığı, yazmadığı yayın kalmadı. Geçimini sadece yazarlıkla karşılamasına rağmen, sürekli sarı basın kartını mesleğinin kırkıncı yılına girerken alabildi.
Türk sinemasına yaptığı katkılar nedeniyle, 1992’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından “Altın Artemis Ödülü” verilen ilk sinema yazarı oldu. Yine aynı yıllarda Ankara Sanat Kurumu’nun “sinema ödülü”nü aldı. 1999 yılında, 11. Ankara Uluslararası Film Festivali tarafından “Aziz Nesin Emek Ödülü” verildi, gerekçe ise şu şekilde dile getirildi. “…sinemamızla ilgili tüm önemli, önemsizmiş gibi görünen ayrıntıları hiç durmadan belgeledi. Sinemamızla ilgili herhangi bir gerçeği araştıranlar, onun kitaplarına başvurmadan yapamazlar. Onun belgelerini karıştırmadan sinemamızı anlamamız ve doğru bir değerlendirme yapmamız olanaksızdır. Tüm yaşamı boyuncu bu çalışmayı sürdürmesi nedeniyle bu önemli ödülümüze değer görüldü.”
Ve son olarak da 2001 yılında Sinema Yazarları Derneği’nin “SİYAD Emek Ödülü”nü alan Agâh Özgüç, halen Mega Movie, Popüler Tarih ve Milliyet Sanat Dergisi’nde yazıyor ve kitap çalışmalarına devam ediyor.

BAŞLICA KİTAPLARI
Türk Filmleri Sözlüğü 1914-1999, 3 cilt (SESAM); Türk Sineması SansürDosyası (Koza); Arkadaşım Yılmaz Güney (Broy); Peçete Kağıtlarındaki Anılar – Cahide (Broy); Türk Sinemasında On Kadın (Broy); Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney (Afa); Türk Sinemasında İlkler (Yılmaz); Bir Sinema Günlüğünden Aykırı Notlar (Drahma); 80. Yılında Türk Sineması (Kültür Bakanlığı); Türk Sinemasında Cinayetler ve İntiharlar Dosyası (Vizyon); Türk Film Yönetmenleri Sözlüğü (Afa); 100 Filmle Başlangıcından Günümüze Türk Sineması (Bilgi); Türk Film Yapımcıları Sözlüğü (Fiyap); Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi (Parantez); Türkan Şoray – Türk Sinemasında Bir Diva (Açıkşehir); Afişlerle Türk Sineması (Mimeray).

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz