Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Altın Portakal’da 40. Yıla Özel Uygulamalar

Ödül Tutarı 125 Milyar
Bu yıl 40.’sı gerçekleştirilecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, 2002’nin Kasım ayından beri devam eden hazırlık toplantılarında, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılma şartları (bu yıla özgü) yeniden düzenlenirken, ödüller yüzde yüzelli oranında arttırıldı. 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin daha coşkulu ve görkemli geçmesi için, Ulusal Sinema Platformu * ile sürekli temas halinde olan Antalya Kültür Sanat Vakfı, yönetmelikte yer alan ‘yurtiçinde yapılan ulusal / uluslararası hiçbir yarışmaya katılmama’ şartını, sadece bu yıl geçerli olmak üzere askıya aldı. Türk sinemasının bir süredir içinde bulunduğu sıkıntılı döneme destek olmak amacıyla alınan karara göre; 6 Ekim 2002 tarihinden sonra tamamlanmış, Eser İşletme Belgesi almış ve/veya Ulusal Sinema Platformu’nun onay belgesine sahip, 35 mm formatlı, uzun metrajlı ve konulu Türk filmleri, 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ulusal uzun metraj film yarışmasına başvurabilecek. Bu yıla özgü yapılan düzenleme gereğince; 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın daha önce 1 Temmuz 2003 olarak belirlenen başvuru tarihi 1 Nisan 2003’e alındı.
En iyi filme 60 milyar Festivalin 40. yılını daha coşkulu ve görkemli gerçekleştirebilmek için hazırlıklara 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin hemen ardından başlandığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Kumbul, geçen yıl toplam 50 milyar TL. para ödülü dağıtılırken; bu yıl toplam 125 milyar TL. para ödülü dağıtılacağını açıkladı. Bu miktarda para ödülünün yurtiçinde yapılan hiçbir yarışmada verilmediğine dikkat çeken Kumbul, amacımız Türk sinemasına yeni filmlerin ve yeni isimlerin kazandırılmasına katkıda bulunmak dedi. 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi filme verilecek olan para ödülü 30 milyar TL’den 60 milyar TL’ye çıkarılırken; geçen yıl 5 milyar TL olan ve en iyi ikinci filme verilen Dr. Avni Tolunay Ödülü 25 milyar TL; geçen yıl 5 milyar TL olan en iyi üçüncü film ödülü olan Behlül Dal Özel Ödülü de 15 milyar TL olarak açıklandı. En iyi yönetmen ödülü, 7 milyar TL’ den 10 milyar TL’ye çıkarılırken, yarışmaya katılan her filme verilen katılım bedelleri ise bu yıl 1,5 milyar TL olarak belirlendi.
(* Ulusal Sinema Platformu, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER); Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Film Yapımcıları Derneği (FİYAP), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM)’nin birer temsilcisinden oluşuyor.)

 

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz