Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Altın Portakal’da Film Afişleri Sergisi

Altın Portakal’da film afişleri ve Sinema Sanatçıları Baskı Resim Sergisi

Sinema tutkunları, 39. Altın Portakal Film Festivali bünyesinde, 1-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan afiş ve resim sergilerinde de sinema zevkini tadacaklar.

Enver Akmaner’in “Sinema Sanatçıları Baskı Resim Sergisi” Medrese’de, Agâh Özgüç’ün “Selda Alkor, İzzet Günay, Kartal Tibet ve Hulki Saner Filmleri Afiş Sergisi” Aydın Kanza Parkı Sergi Salonu’nda ve “39. Antalya Altın Portakal Film Festivali Afiş Yarışması Sergisi” ise Orkun-Ozan Sanat Galerisi’nde açılacak.

Akmaner’in sinema sanatçıları Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu olan Enver Akmaner’in, festival etkinlikleri içinde sergilenecek olan eserleri, tuval üzerine serigrafi ve akrilik ile gerçekleştirilmiş. 100×100 cm boyutlarında çalışılan 15 portre arasında Woody Allen, Jane Fonda, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Isabella Adjani, Laurel-Hardy ve Ava Gardner’ın yanısıra Türk sinema sanatçılarından Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın, Yılmaz Güney, Türkan Şoray, Ayhan Işık, Filiz Akın ve Belgin Doruk’un portreleri yer alıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Sanatlar Bölümü’nde, “Tuval Üzerine Serigrafi – Andy Warhol ve Serigrafinin Plastik Sanatlar Üzerine Etkisi” konulu teziyle yüksek lisansını tamamlayan Akmaner’ in aldığı ödüller ise şunlar: “UNICEF Dünya Çocukları Resim Yarışması üçüncülük ödülü – 1968), “Malatya İnönü Üniversitesi ‘Çevre Konulu Fotoğraf Yarışması’ Siyah-Beyaz birincilik ödülü – 1986), “ODTÜ Ankara Fotoğraf Şenliği ‘Pencere Konulu Fotoğraf Yarışması’ seçici kurul özel ödülü – 1988”, “Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ‘Özgün Baskı Yarışması’ Başarı Ödülü – 1990). Enver Akmaner, kişisel ve toplu olmak üzere 30’un üzerinde sergide eserlerini sergiledi.

Afiş sergileri

39. Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl iki afiş sergisi de yer alıyor. Bunlardan biri “Selda Alkor, İzzet Günay, Kartal Tibet ve Hulki Saner Filmleri Afiş Sergisi”, diğeri ise, “39. Antalya Altın Portakal Film Festivali Afiş Yarışması Sergisi”…

3 Ekim Perşembe günü saat 18.00’de AKM Fuaye’de okuyucularla buluşacak ve “Afişlerle Türk Sineması” isimli kitabını imzalayacak olan Agâh Özgüç’ün sergisinde yer alan film afişleri sinema tutkunlarına nostalji yaşatacak. Sergide, bu yıl yaşam boyu onur ödülüne değer görülen sanatçılardan Selda Alkor, İzzet Günay, Kartal Tibet ve Hulki Saner’in oynadığı/yönettiği filmlerin afişleri sergilenecek.

39. Antalya Altın Portakal Film Festivali Afiş Yarışması’na başvuran ve sergilenmeye değer görülen 39 eser ise, Orkun-Ozan Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz