Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Altın Portakal Rekor Başvuru Bekliyor

Bu yıl 39.’su gerçekleşecek olan festivalin ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne sinema sanatçıları Selda Alkor, Kartal Tibet, İzzet Günay, yapımcı-yönetmen Hulki Saner ile görüntü yönetmeni Kenan Kurt’un layık görüldüğü bildirdi. Organizasyon kapsamında, sinemacılar ve yazarlardan oluşan jürinin yanı sıra, ilk defa bir ‘halk jürisi’ oluşturulacak.

Antalya Kültür Sanat Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Göksel Kumsal yaptığı açıklamada, Vakıf ile 6 sinema meslek örgütünün biraraya gelerek oluşturduğu Sinema Platformu’nun aldığı ortak kararla, “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne bu yıl sinema sanatçıları Selda Alkor, Kartal Tibet, İzzet Günay, yapımcı-yönetmen Hulki Saner ile görüntü yönetmeni Kenan Kurt’un layık görüldüğü bildirdi.

Kumsal, Yıldırım Önal’ın ölümünden önce parasızlık nedeniyle sattığı ancak, yıllar sonra bir eskicide bulunan Altın Portakal heykelciğinin de, ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’ adı altında geçen yıl emanet edilen Kerim Afşar’dan alınarak, bu yıl Türk Sineması’nın önemli isimlerinden Ahmet Mekin’e verileceğini belirtti.

      YÖNETMELİĞE HALK JÜRİSİ EKLENDİ

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda genelde sinemacılar ve yazarlardan oluşan ana jürinin yanı sıra, halkın bağenisinin de yansıtılması amacıyla ‘Halk Jürisi’ seçildiğini kaydeden Kumsal, festivalin ana yönetmeliğine de eklenen madde gereğince, halk jürisinin bu ve bundan sonraki tüm festivallerde görev yapacağını açıkladı.

Kumsal, Antalya’da aktif olarak faaliyet gösteren ve tüm meslek örgütlerinin temsilcilerini bünyesinde barındıran Yerel Gündem 21 Kent Konseyi’nin 13 çalışma grubundan birer temsilci ile gençlik, kadın ve emekliler meclislerinden seçilecek ikişer temsilcinin 19 kişilik ‘Halk Jürisi’ni oluşturacağını kaydetti.

REKOR FİLM BEKLENTİSİ

Göksel Kumsal, yönetmeliklerine göre, geçen yıl 5 Ekim’de sona eren festivalin ardından çekilen ve bir başka ulusal film yarışmasına katılmama şartı aranan 18 Türk filmini tespit ettiklerini de belirterek, bu filmlerin 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvurusunun yapılmasını beklediklerini bildirdi.

Kumsal’ın verdiği bilgiye göre, yapılacak ön eleme sonrasında sayısı 10’a düşecek ve halen bazılarının çekimleri devam eden, bazıları ise proje aşamasında olan festivale katılımı beklenen 18 filmin adı ve yönetmeni şöyle:

‘Banka (Sinan Çetin), Mumya Firarda (Erdal Murat), Sır Çocukları (Eurimages ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla çekiliyor. Yönetmeni açıklanmadı), Abdülhamit Düşerken (Ziya Öztan), O Şimdi Asker (Mustafa Altıoklar), Romantik (Sinan Çetin), Bana Şans Dile (Çağan Irmak), Sarı Güller (Ravin Asaf), Bu Film Bitmez(Rafet El Roman), Muhteris Ruhlar (Ersin Pertan), Hababam Sınıfı (Ferdi Eğilmez), Güz Sancısı (Tomris Giritlioğlu), Yıldızlı Pekiyi (Faruk Sorak), Yeşil Işık (Faruk Aksoy), Kolay Para (Hakan Haksun, Ercan Durmuş), Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (Ahmet Uluçay), Deli Yürek (Osman Sınav), Son (Levent Kırca).’

1-5 Ekim tarihlerinde yapılacak festivalde, bu yıl alınan karar uyarınca, ödül kazanan sanatçıların tamamanın katılımının sağlanması amacıyla, ödül töreninden bir gün önce yarışma sonuçları basın toplantısıyla açıklanacak. Göksel Kumsal, alınan kararla sanatçıların önemli bir mazereti dışında kapanış gecesine katılımının tam anlamıyla sağlanacağını dile getirdi.

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz