Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Başkentte Festival Zamanı!

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en köklü film festivallerinden olan Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl 5 – 15 Haziran tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu yıl 25. yaşını kutlayan festivalde, ulusal uzun film, kısa ve belgesel film yarışmaları yapılıyor. Başkanlığını İnci Demirkol’un yaptığı festival, 25. yılında temasını “Bellek/sizleşme” olarak belirledi. Geçmişi günümüze taşımak ve yeniden anlamlandırmak olarak düşünülen bellek vurgusu, festivalin genel çizgisini de ortaya koyuyor. Festival süresince Türk Sineması’nın 100. yılı dolayısıyla Ankara sokakları ve meydanları Türk Sineması’nın görselleriyle donatılıyor.

25. yıl nedeniyle geçmişte ödül almış, jürilik yapmış, festivale katkı sunmuş kişilere açılış töreninde şükran plaketleri sunulacak. Yine festival çerçevesinde Başkent Ankara sinema ve sanat dünyasının ünlü isimlerini de ağırlayacak. Festivalin konukları arasında, yarışma bölümlerinde filmleri gösterilen yönetmen ve oyuncuların yanı sıra birçok ünlü sanatçı olacak.

25. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında yer alacak “en kısa festival” bölümünde, bir Vine festivali düzenleniyor. Akıllı telefonlardaki Vine uygulamasıyla, #enkisafestival hashtag’i kullanılarak çekilen 6 saniyelik videolar özel bir gösterimde izleyiciye sunulacak.

Festivalin en ilgi çekici bölümü ise Ulusal Film Yarışması. Bu yılki yarışmanın jürisi ise yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, oyuncu Belçim Bilgin, oyuncu Mert Fırat, öğretim üyesi Dr. Ali Karadoğan ve ünlü Yunan görüntü yönetmeni Andreas Sinanos’tan oluşuyor.

Yarışma için başvuran 35 filmin arasından seçilen 10 film ise büyük ödülü almak için mücadele edecek. Yarışma filmleri şunlar:

Kusursuzlar – Yönetmen: Ramin Matin

Cennetten Kovulmak – Yönetmen: Ferit Karahan

Mavi Dalga – Yönetmen: Zeynep Dadak & Merve Kayan

Bi Küçük Eylül Meselesi – Yönetmen: Kerem Deren

Şarkı Söyleyen Kadınlar – Yönetmen: Reha Erdem

Bir Varmış Bir Yokmuş – Yönetmen: Kazım Öz

Daire – Yönetmen: Atıl İnanç

Gözümün Nuru – Yönetmen: Hakkı Kurtuluş & Melik Saraçoğlu

Özür Dilerim – Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Üç Yol – Yönetmen: Faysal Soysal

Yarışma filmlerinin dışında, “Özel Gösterim” adı altında yine Türk sinemasının son dönem filmlerinden örnekler yer alacak.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için www.filmfestankara.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Resimler:
 Turksinemasi.com
30 Mayıs 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz