Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Cannes’a “Uzak” Damgası

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Uzak’, Büyük Jüri Ödülü’nü aldı. Toprak ve Özdemir ise ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçildi.
Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak” adlı filmine 56’ncı Cannes Film Festivali’nde ödül yağdı. Uzak’a Büyük Jüri Ödülü verildi. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan Muzaffer Özdemir ile Mehmet Emin Toprak, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerini paylaştı. Ceylan, ödülü İngiliz şarkıcı Sting’in elinden aldı.

Dünya Sinemasının Sesi
Reuters Ajansı, ‘Uzak” filminin başarısının, Cannes’ın, ‘entelektüel dünya sineması yanındaki geleneksel tavrının korunması” anlamına geldiği yorumunu yaptı. Ajans, filmle ilgili değerlendirmesinde, ABD ve Kanada filmlerine giden ödüllere dikkat çekerek, ‘Cannes, Kuzey Amerika filmlerine verilen bu ödüllere karşın, entelektüel dünya sineması yanında tavır koyma yönündeki şöhretini, Türk filmi Uzak’a iki ödül vererek korudu” ifadesini kullandı.

Gül Tebrik Etti
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerini toplayan ‘Uzak” filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ı tebrik etti. Dışişleri Bakanı Gül, yönetmen Ceylan’ı telefonla arayarak, bu başarıdan dolayı memnuniyetini ve tebriklerini iletti.
Toprak Ödülünü Göremedi
Mehmet Emin Toprak, ‘Uzak” filminin Cannes’a katılmaya hak kazandığını öğrendikten kısa bir süre sonra, geçen yıl aralık ayında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Yeni evli olan Toprak, balayını Cannes’de yapmayı planlıyordu. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeğeni olan Toprak, ‘Kasaba” ve ‘Mayıs Sıkıntısı” filmlerindeki rollerinden sonra ‘Uzak” adlı filmdeki başarısıyla, 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Oktay Kaynarca ile ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü paylaşmıştı.

İlk ödül Güney’indi
Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in birlikte çektiği ”Yol” filmi, 1983 yılında Cannes Film Festivali’nde Yunan asıllı Amerikalı yönetmen Costa Gavras’ın yönettiği ”Missing” (Kayıp) adlı filmle birincilik ödülü Altın Palmiye’yi paylaşmıştı.

Birincilik ödülü Elephant’a
Altın Palmiye: Gus Van Sant’ın ”Elephant” (ABD)
Büyük Jüri Ödülü: Nuri Bilge Ceylan’ın ”Uzak” filmi (Türkiye)
En İyi Kadın Oyuncu: ”The Barbarian Invasions” filmindeki rolüyle Marie-Josee Croze (Kanada)
En İyi Erkek Oyuncu: ”Uzak”taki rolleriyle Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak (Türkiye)
En İyi Yönetmen: ”Elephant” ile Gus Van Sant (ABD)
En İyi Senaryo: ‘The Barbarian Invasions” ile Denys Arcand (Kanada-Fransa)
Jüri Ödülü: ”At Five in the Afternoon” filmiyle Samira Mahmalbaf (İran)
Altın Kamera: ”Reconstruction” filmiyle Christoffer Boe (Danimarka)
En İyi Kısa Film: ”Cracker Bag” ile Glendyn Ivin (Avustralya)

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz