Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Çekmeceler’in Görsel Dünyası

Çekmeceler filminin ustaca hazırlanmış görsel dünyası özel bir kamera arkası videosu ile beğeniye sunuldu.

Uzun süre konuşulan ilk filmleri Zenne ile görsel bir şölen sunan yönetmenler M. Caner Alper ve Mehmet Binay, ikinci uzun metrajları Çekmeceler ile de bir hayli iddialı. Hazırlanan kamera arkası videosunda konuşan film ekibi, aynı zamanda bir dönem filmi olan Çekmeceler’in renkler, kostümleri, makyajı, dekorları ve sanat yönetimi ile ilgili detayları paylaşıyor.

Sanat yönetmenleri Hüseyin Binay ve Aslıhan Tiryaki videoda, her karakter ve mekanın kendisine ait bir görsel dünyası olduğunu belirtirken, kostüm tasarımcısı Gökay Gündoğdu ise, hem dönemlerin kendi dinamiklerinden, hem de onlara atanan renk skalalarından yararlanıldığını ve sanat yönetimi ile kostüm tasarımlarının iç içe bir süreçte yürütüldüğünü ekliyor.

Çoğu stüdyo ortamında kurulan Çekmeceler’in anlattığı 25 yıllık dönemde, geçmiş zaman renkli ve şatafatlı iken, şimdiki zaman ise durgun, acı dolu günleri yansıtıyor.

Eşcinsel olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın hikâyesinden esinlenilerek sinemaya uyarlanan ve 30’a yakın ödül kazanan ‘Zenne’nin yönetmenleri Mehmet Binay ve M. Caner Alper, yine çok konuşulacak bir filmle, ‘Çekmeceler’le izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Basın tanıtımında “Kız çocuk cinselliğine korkusuz bakış” ifadelerine yer verilen ‘Çekmeceler’in dünya galası, 12 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında yapılacak.

Yönetmenler M. Caner Alper ve Mehmet Binay’ın, kız çocuk ve genç kadın cinselliğini ele alan yeni filmleri “Çekmeceler”in yaş sınırı +18 olarak belirlendi.

Klip:

 Turksinemasi.com
7 Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz