Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Documentarist 8. İstanbul Belgesel Günleri Başladı!

Yılın öne çıkan belgesellerini Türkiye izleyicisiyle buluşturan Documentarist Belgesel Günleri 13 Haziran’da başladı.

Dünya çapında 90’a yakın belgesel filmi izleyiciyle buluşturacak olan Documentarist 8. İstanbul Belgesel Günleri, 13-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival bu yıl dünya gündemini meşgul eden sorunların yanı sıra eğlenceli konulara değinen belgesellere de yer ayırıyor.

Etkinliğin bu yılki onur konuğu İsveç sinemasının önemli isimlerinden Stefan Jarl. Jarl’ın 8 filmi ilk kez Türkiye izleyicisinin beğenisini sunulacak; Jarl ayrıca Karanlık Dehlizlere Işık Tutmak başlığıyla bir sinema dersi verecek. Festivalin Müzik ve Dans Belgeselleri bölümünde müzik ve sinemanın bir araya geldiği eğlenceli yapıtlar yer alırken 100 Yıllık Sessizlik ve Nikolaus Geyrhalter Belgeselleri öne çıkan diğer bölümler arasında.

Documentarist, sansürle mücadele etmiş belgeseller için de özel bir seçki sunarken en geniş bölümü Türkiye’den seçilen 30’u aşkın belgeselin yer aldığı Türkiye Panaroması seçkisi.

Bu sene Kadıköy’e de taşınan festivalin gösterim ve etkinlik mekânları SES Tiyatrosu, SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekânı, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi, TAK Tasarım Atölyesi Kadıköy.

Documentarist 8. İstanbul Belgesel Günleri’nin programı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 Turksinemasi.com
14 Haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz