Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Her Cuma Yeni Sinema; “Gittiler – Sair ve Meçhul” İle Sona Eriyor.

Yeni Sinema Hareketi ve Beşiktaş Belediyesi tarafından 3 yıldır düzenlenen, “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği Kenan Korkmaz’ın ödüllü filmi “Gittiler “Sair ve Meçhul” filmiyle sona eriyor.

“Yukarı Mezopotamya’nın kadim halklarından Süryanilerin yaşadığı Aynvert (Gülgöze) köyünün muhtarı ve çocukları üzerinden, gitmek ve dönmek sancılarını işliyor. Bölgede şiddet hüküm sürdüğü zamanlar, köyün neredeyse tamamı topraklarını, hatta ülkelerini terk eder. Muhtar, yaşadığı baskılara rağmen bırakıp gitmez köyünü. Oğullarından Joseph kararlıdır ve gider. Yuhan ise babasını bırakamaz. Joseph gittiği, Yuhan da kaldığı günden itibaren aldıkları kararı sorgularlar. Bu sorgulama çoğu zaman evlerinin tavanına nakşettikleri ve “sılsel” denen gökyüzü tasvirini izlerken yapılır. Kanat çırpışlarıyla o gökyüzünden özgürlüklerine uçmak isterler ama her seferinde duvara çarparlar.”

Senaristliğini ve yönetmenliğini Kenan Korkmaz’ın yaptığı “Gittiler “Sair ve Meçhul” 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülüne layık görüldü. Türkiye’de çekilen Süryanice ilk uzun metraj film olan Gittiler “Sair ve Meçhul”ün başrollerinde yine Süryaniler oynadı.

20 Mart Cuma günü saat 19.00’da başlayacak olan gösterimin ardından film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

3 yıldır koordinasyonu Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından yürütülen etkinlik bu gösterimle izleyicilerine veda edecek.

– 20 Mart 2015, Cuma, 19.00
GİTTİLER “SAİR VE MEÇHUL”

 • Yönetmen: Kenan Korkmaz
 • Senaryo: Kenan Korkmaz
 • Görüntü Yönetmeni: Kenan Korkmaz
 • Kurgu: Kenan Korkmaz
 • Müzik: Rahşan İzmirli Oğuz
 • Sanat Yönetmeni: Ceren Can Korkmaz
 • Oyuncular: Savaş Özdemir, Yahannun Akay, Ruhi Sarı, Selin Köseoğlu, Sonya Akay
 • Yapımcı: Kenan Korkmaz
 • Film Hakkında
  Yukarı Mezopotamya’nın kadim halklarından Süryanilerin yaşadığı Aynvert (Gülgöze) köyünün muhtarı ve çocukları üzerinden, gitmek ve dönmek sancılarını işliyor. Bölgede şiddet hüküm sürdüğü zamanlar, köyün neredeyse tamamı topraklarını, hatta ülkelerini terk eder. Muhtar, yaşadığı baskılara rağmen bırakıp gitmez köyünü. Oğullarından Joseph kararlıdır ve gider. Yuhan ise babasını bırakamaz. Joseph gittiği, Yuhan da kaldığı günden itibaren aldıkları kararı sorgularlar. Bu sorgulama çoğu zaman evlerinin tavanına nakşettikleri ve “sılsel” denen gökyüzü tasvirini izlerken yapılır. Kanat çırpışlarıyla o gökyüzünden özgürlüklerine uçmak isterler ama her seferinde duvara çarparlar.

  Adres:
  Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
  Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
  Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

  Gösterimler Ücretsizdir.

   Turksinemasi.com
  19 Mart 2015

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Son Sinema Haberleri


  Saygıyla Anıyoruz