Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Hollywood’ta Türk Oyuncusu

19 Ocak 1978’de İstanbul’da 67 yaşında ölen tiyatro ve sinema oyuncusu Feridun Çölgeçen 400 filme imza atmıştı. Bunların 20’sini ise Hollywood’da çekmişti.
İstanbul Sesi dergisi, 1 Ekim 1958
Türk seyircilerinin çok iyi tanıdıkları beyaz perde ve sahne sanatkârı Feridun Çölgeçen şimdi Hollywood’da büyük takdir topluyor.
United Artists, çevirmekte olduğu “Timbuktu filminin dış sahnelerini, Utah’ın Kanab civarı çöllerinde bitirdikten sonra, halen iç sahnelerine devam etmek üzere Hollywood’a dönmüş bulunmaktadır. Anthony Veller’in yazmış olduğu “Timbuktu” senaryosunun konusu, İkinci Dünya Savaşı başlarında Fransız Sudan’ında geçmektedir.
Eser baştan başa aşk, macera, ihtiras ve harp sahnelerini ihtiva ettiğinden alâka çekicidir.
Victor Mature ve Yvonne De Carlo’nun baş rollerini oynadığı bu filmi senelerdir Amerika’da çalışan ünlü Fransız rejisörü Jacques Tourneau idare etmektedir.
Çok başarılı “Berlin Expess” filmiyle kendisini sinema dünyasına kabul ettirdikten sonra Tourneur: Kirk Douglas’ı “Out Of Glory” filmlerinde lanse etmiştir. Rejisör bundan evvel de bir kere daha “Easy Living” filminde Victor Mature’ü idare etmiştir.
Halen Hollywood’da çalışan ve geçenlerde “Acertain smile” filminde bir rol oynamış bulunan Türk aktörü Feridun Çölgeçen İslâm, Arap, Fransız örf ve adetlerine yakinen vâkıf olduğundan “Timbuktu” filminde teknik müşavir olarak iki ay için “Ünited Artist” tarafından angaje edilmiştir. Çölgeçen, yavaş yavaş, gün geçtikçe Hollywood stüdyolarında mevkiini sağlamlaştırmaktadır.

 Turksinemasi.com
7 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz