Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
İtalyan Konuklardan Öneri

Bu yılki temasını “kültürlerin buluşması” olarak belirleyen ve etkinliklerini bu tema etrafından şekillendiren 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İtalyan konukları, dün Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bekir Kumbul’u ziyaret ettiler. “Sinemanın Renkleri ile Kültürlerin İzdüşümünü Görmek” başlığı altında gerçekleştirilen film gösterimleri için Antalya’da bulunan “Sesler” adlı filmin yapımcısı Mariella Li Sacchi, geçen yıl Altın Portakal’a katılan “Moskova Güzeli”nin yapımcısı Liliana Innocenti ve yönetmen Cesare Ferrario, Başkan Kumbul’a önerilerde bulundular.

Festivalin elçiliğini yapabiliriz

Dr. Bekir Kumbul’u ziyaret eden yapımcı ve yönetmenler, “Türk halkının, festivale ve sanatçıya olan yakın ilgisi, kortej sırasında sanatçıları görebilmek için birbirlerinin omuzlarına çıkışlarına çok şaşırdık ve Türkiye ’de sinemanın ne kadar çok sevildiğini gördük. Avrupa’nın hiçbir yerinde böyle bir şey yaşanmıyor.” dediler. “Bu coşkuyu sadece kendi içinizde yaşıyorsunuz” diyen yabancı konuklar, festivalin uluslararası boyuta taşınması gerektiğini söylediler: “Yabancı basın ve televizyoncuları da çağırmalısınız. Avrupa Birliği’ne girebilmek için Avrupalılara ülkenizi sadece tatil amaçlı tanıtmakla birlikte kültürel anlamda da tanıtmalısınız,

Avrupalı Türk sinemasını tanımıyor. Bu tip kültürel ilişkiler bir kompozisyon yaratacaktır. Festivalin tanıtımı ilk olarak İtalya’da, sonra Fransa, Almanya vs. şeklinde yapılmalıdır. Bu ilişkileri başlatmak için bir yerden başlamak gerekiyor.”

İtalyan konuklar, festivalin elçiliğini yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler: “Avrupa’da kültürel etkinlikler için fonlar var onları kullanmak gerekir. Batı dünyasına açılmak, sinema dünyasından önemli şahsiyetleri festivale getirmek ve kültürel birliktelik sağlamak gerekir. Biz bu işin elçiliğini yapmak istiyoruz.”

Kızımız artık uluslararası arenada yer alabilir

Başkan Kumbul, konukların ziyaretleri ve önerilerine teşekkür ederek, “İtalyanlar tarihten beri bize dosttur kültürleri çok benzer. İşte o kültürler bizi birleştiriyor. Değişik kültürlerin iyi algılanması, insanları daha çok birleştirir. Kültür alışverişini devam ettirmek de gerekir.” dedi. “Artık kızımız 39 yaşında, olgun bir bayan.” diyen başkan Kumbul, İtalyan konukların önerilerini dikkate alacağını dile getirdi: “Bundan sonra kızımız uluslararası arenada da yer almalı ve uluslararası dostlarıyla da tanışmalı. Festival vasıtasıyla sizler gibi önemli dostlar tanımak beni çok mutlu etti. Önerileriniz için çok teşekkürler, önerilerinizi dikkate alacağız bu çok büyük bir proje.”

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz