Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Kaan Müjdeci’nin İlk Filmi “Sivas” Venedik Film Festivali’nde…

Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metrajlı filmi Sivas, 27 Ağustos- 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 71. Venedik Film Festivali’nin resmi yarışma bölümüne seçildi. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapacak olan Sivas’ın yer aldığı yarışma bölümünün bu sene jüri başkanlığını ünlü Fransız besteci Alexandre Desplat üstleniyor.

Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den en son 2008 yılında Semih Kaplanoğlu’nun Süt filmi resmi yarışma bölümünde yer almıştı. Sivas filmiyle Kaan Müjdeci ilk filmi Venedik Film Festivali’nde resmi yarışma bölümüne seçilen ilk Türkiyeli yönetmen oldu.

11 yaşında bir çocuk olan Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Filmin ana oyuncularının neredeyse tamamının Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu Sivas’ta Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş filmin önemli rollerini üstlendiler. Onlara profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik etti.

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ile gerçekleştirilen Sivas’ın çekimleri geçtiğimiz sene Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi. Senaryosunun da Kaan Müjdeci’ye ait olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Armin Dieroff ve Martin Hogsnes Solvang üstlendi. Ahmet Öğüt’ün sanatsal işlerine yer verildiği Sivas’ta filmin müzik ve ses direktörlüğünü Cevdet Erek yaparken, görsel ve grafik tasarımını Burcu Tokatlı gerçekleştirdi.

Filmin Resmi Facebook Sayfası: www.facebook.com/pages/Sivas-Film/274132139439530
Filmin Resmi Twitter Hesabı: www.twitter.com/Sivas_film

SİVAS

Yazan- Yöneten: Kaan Müjdeci

Oyuncular:

Doğan İzci (Aslan)
Çakır (Sivas)
Hasan Özdemir (Hasan)
Ezgi Ergin (Ayşe)
Furkan Uyar (Osman)
Ozan Çelik (Şahin)
Muttalip Müjdeci (Muhtar)
Banu Fotocan (Anne)
Hasan Yazılıtaş (Baba)
Okan Avcı (Öğretmen)

Yapımcı: Yasin Müjdeci, Kaan Müjdeci
Ortak Yapımcılar: Nesra Gürbüz, Çiğdem Mater

Görüntü Yönetmenleri: Armin Dieroff, Martin Hogsnes Solvang
Sanat Yönetmenleri: Meral Efe Yurtsever, Emre Yurtsever
Kurgu: Yorgos Mavropsaridis
Müzik ve Ses Direktörü: Cevdet Erek
Kostüm Tasarım: Ayşe Yıldız
Uygulayıcı Yapımcı: Kaan Kurbanoğlu
Casting: Şafak Binay

YÖNETMEN BİYOGRAFİ

Kaan Müjdeci, Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğdu. 2003 yılında Berlin’e yerleşti. Sivas’tan önce 3 kısa metraj filmi ve Sivas filminin ön hazırlığı sırasında gerçekleştirdiği çekimlerden kurgulanan Babalar ve Oğulları isminde bir kısa belgeseli bulunuyor. Sivas, Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metrajlı filmidir.

Fotoğraflar:
 Turksinemasi.com
5 Ağustos 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz