Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Kısa Film Büyük Jürisi Belli Oldu

39. Altın Portakal Film Festivali bünyesinde, 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 8. Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film-Video Yarışması’nın büyük jürisinde ve halk jürisinde yer alacak isimler belli oldu. Bu yıl 133 filmin başvurduğu 8. Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film-Video Yarışması’nda, dramatik dalda 10, canlandırmada 5, deneysel dalda 4 ve belgesel dalında 10 kısa film olmak üzere, toplam 29 kısa film finale kaldı.

Büyük jüri
14-17 Ağustos tarihleri arasında toplanan, Sinema Dergisi’nden sinema yazarı Tunca Arslan, Altyazı Dergisi’nden sinema yazarı İbrahim Türk ve Anadolu Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Feridun Akyürek’ten oluşan ön jürinin belirlediği 16’sı Türkiye yapımı olmak üzere 29 yarışma filmini değerlendirecek olan büyük jüride şu isimler yer alıyor: Taha Feyizli (TRT Eğitim ve Kültür Programları Müdürü), Erkut Onart (Rotterdam eski başkonsolosu), Greta C. Holtz (Adana ABD konsolosluğundan), Dirk Schaefer (Türk-Alman Dostluk Derneği) ve Andreas Treske (Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi).

Büyük jürinin, dramatik, canlandırma, deneysel ve belgesel dallarda finale kalan filmleri değerlendirmesi sonunda yarışmayı kazanan kısa filmciler, 1’ er milyar TL’sı ve Altın Portakal Heykeli ile ödüllendirilecek. Ödüller sahiplerine, 39. Altın Portakal Film Festivali’nin 5 Ekim’deki kapanış töreninde sunulacak.

Halk jürisi
5 kişiden oluşan ve üyelerden 4’ünü Gündem 21 Kent Konseyi’nin belirlediği halk jürisinde ise, Kültür Bakanlığı adına Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Fırat Doğançay, Gündem 21 Kent Konseyi’nden İsmet Aydın, Kenan Değer, Olcay Konya ve Nuray Urav bulunuyor. Antalya halkı adına kısa filmleri değerlendirecek olan halk jürisinin her kategoride belirlediği filmler Altın Portakal Plaketi ile ödüllendirilecek.

 

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz