Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Kısa Filmler Altın Portakal’a Bir Adım Daha Yaklaştı

Kısa filmler Altın Portakal’a bir adım daha yaklaştı

39. Altın Portakal Film Festivali bünyesinde bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Altın Portakal Kısa Film-Video Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Sinema Dergisi’nden sinema yazarı Tunca Arslan, Altyazı Dergisi’nden sinema yazarı İbrahim Türk ve Anadolu Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Feridun Akyürek’ten oluşan ön jürinin, 14-17 Ağustos tarihleri arasında yaptıkları değerlendirme sonunda, 133 film arasından dramatik dalda 10 film, canlandırma dalında 5 film, deneysel dalda 4 film ve belgesel dalında 10 film, yarışma filmi olarak seçildi.

Türkiye’den 16 kısa film yarışacak

Dramatik dalda Altın Portakal için yarışacak 10 filmden 4’ü Türkiye’den seçilirken, Macaristan’dan 2, Yugoslavya, İspanya, Danimarka ve Almanya 1’er film finale kaldı.

Canlandırma dalında, İngiltere ve Portekiz 1’er filmle aday seçilirken, Türkiye 3 filmle yarışacak.

Deneysel dalda yarışma filmi seçilen 4 eserden 2’si Türkiye yapımı, diğerleri ise Yugoslavya ve Macaristan yapımı.

Belgesel dalında büyük jüri tarafından değerlendirilecek olan 10 filmden 7’ si Türkiye’den seçilirken, diğer finalistler Slovenya, Portekiz ve İsrail’ den çıktı.

14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yarışmaya ülkemizden 73 film başvururken, toplam 16 film finale kalmayı başardı. 9 filmin başvurduğu İspanya, 7 filmin başvurduğu İsrail, 6 filmin başvurduğu Macaristan, 1’er filmini finale taşımayı başarırken; 5 filmin aday adayı olduğu Portekiz ve 2 filmin katıldığı Yugoslavya’dan 2’şer film yarışma filmi seçildi. 2’şer filmin katıldığı Danimarka, Almanya ve İngiltere’den ise 1’er film Altın Portakal için yarışacak. 1 filmin başvurduğu Slovenya da Altın Portakal adaylarından oldu.

     Özel gösterimler

39. Altın Portakal Film Festivali’nde, yarışma dışı gösterilecek kısa filmler de, ön jüri tarafından belirlendi. Buna göre, dramatik dalda Türkiye ’den 16, İspanya’dan 6, Macaristan, İsrail ve İtalya’dan 1’er film olmak üzere toplam 25 film izleyiciyle buluşacak. Canlandırmada ise 7 film gösterilecek. Bunlardan 4’ü Türkiye yapımı, 2’si Portekiz, 1 tanesi ise Almanya yapımı. Deneysel dalda Türkiye’den 3 film yarışma dışı gösterilirken, belgesel dalında Türkiye’den 5, Rusya’dan 1 tane olmak üzere toplam 6 film sinemaseverlere sunulacak.

8. Altın Portakal Uluslararası Kısa Film-Video Yarışması finalistleri
DRAMATİK DALDA

Finale kalanlar
Türkiye 4 film, Macaristan 2 film, Yugoslavya, Danimarka, İspanya ve Almanya 1’er film.
Toplam: 10 film

“Dalgalar” Yönetmen: Belmin Söylemez, Türkiye;
“Cihan Burada” Yönetmen: Mehmet Hakyemez, Türkiye;
“Sen ya da Hayalin” Yönetmen: Selim Evci, Türkiye;
“Peripeti” Yönetmen: İbrahim Sever, Türkiye;
“Thirst for Revenge” Yönetmen: Mehmet Özçelik, Danimarka;
“After Rain” Yönetmen: Peter Meszaros, Macaristan;

“Hypnos” Yönetmen: Benedek Fliegauf, Macaristan;
“Rails Cleaner” Yönetmen: Vladimir Barisavljevic, Slobadan Zujevic, Yugoslavya;
“Aizea, City of the Wind” Yönetmen: Jane Hernandez, İspanya;
“Ayla Und Die Strumpfhose” Yönetmen: Bilhan Derin, Almanya.

Özel gösterimler
Türkiye 16 film, İspanya 6 film, Macaristan, İsrail ve İtalya 1’er film.
Toplam: 25 film

“Su Perisi” Yönetmen: Elvan Kıvılcım, Mine Kayaoğlu, Türkiye;
“Feride” Yönetmen: Selda Ülkenciler, Türkiye;
“Pamuk Prenses” Yönetmen: Münire Armstorng, Türkiye;
“Çengelli İğne” Yönetmen: İlkay Nişancı, Türkiye;
“Dar” Yönetmen: Gülbin Aydın, Türkiye;
“Ro” Yönetmen: Faruk Kurtuluş, Türkiye;
“Uykudan Önce” Yönetmen: Mehmet Hakyemez, Türkiye;
“Issız” Yönetmen: Arzu Birol, Türkiye;
“Yabancılar” Yönetmen: Ozan Onat, Türkiye;
“İyi Günler” Yönetmen: Selim Evci, Türkiye;
“Çizgi” Yönetmen: Ozan Can Bozkurt, Türkiye;
“Derin İzler” Yönetmen: Aslı Çelebi, Türkiye;
“Baltalanmış Harfler” Yönetmen: Arda Baybars, Türkiye;
“Fırt Emin” Yönetmen: Ceyhun Karabağ, Türkiye;
“Balık” Yönetmen: Lale Kabadayı, Türkiye;
“Babamın Kulesi” Yönetmen: Tankut Kılınç, Türkiye;
“Los Almendros” Yönetmen: Alvaro Alanso, İspanya;
“Man Without Man” Yönetmen: Michael Gaztambide, İspanya;
“El Methodo” Yönetmen: Haritz Zubillaga, İspanya;
“Primera Persona” Yönetmen: Gorka Merchant, İspanya;
“La Primera Vez” Yönetmen: Borja Cobeaga, İspanya;
“Ya No Puede Caminar” Yönetmen: Lujso Burdevo, İspanya;
“Flakon” Yönetmen: Lili Kedves, Macaristan;
“Quiero Morir” Yönetmen: Toni Meca, İtalya;
“Hallel” Yönetmen: Liat Cohen, İsrail.

DENEYSEL DALDA

Finale kalanlar
Türkiye 2 film, Yugoslavya ve Macaristan 1’er film.
Toplam: 4 film

“Beden Monoloğu” Yönetmen: Cem Yardımcı, Türkiye;
“Esperanto” Yönetmen: Cem Yardımcı, Türkiye;
“Elegy” Yönetmen: Vladimir Barisavljevic, Yugoslavya;
“Szafari” Yönetmen: Robert Dölcz, Macaristan.
Özel gösterimler
Türkiye 3 film
Toplam: 3 film

“Damla” Yönetmen: Şenol Çöm, Türkiye;
“Sekiz” Yönetmen: Fatih Kızılkök, Türkiye;
“Bir Zamanlar Bir Göz” Yönetmen: Semiha Yalılı, Türkiye.

CANLANDIRMA DALINDA
Finale kalanlar
Türkiye 3 film, İngiltere ve Portekiz 1’er film
Toplam: 5 film “Dünyanın Kapıları” Yönetmen: Uğur Erbaş, Türkiye;
“Palyaço” Yönetmen: Turgut Akaçık, Türkiye;
“911” Yönetmen: Turgut Akaçık, Türkiye;
“The Day of the Subgenius” Yönetmen: Chris Hopewell, İngiltere;
“1999” Yönetmen: Francisco Lanca, Portekiz.

Özel gösterimler
Türkiye 4 film, Portekiz 2 film, Almanya 1 film
Toplam: 7 film

“Kedi” Yönetmen: Gürcan Mermertaş, Türkiye;
“Uyarı-Yorum” Yönetmen: Beste Demirel, Türkiye;
“İsimsiz” Yönetmen: Gökhan Alpak, Türkiye;
“Azrail” Yönetmen: Yücel Çavdar, Türkiye;
“Historias Desencantadas” Yönetmen: Vitor Lopes, Portekiz;
“A Ultima Gota” Yönetmen: Rui Nelson, Portekiz;
“Travel to China” Yönetmen: Gil Alkabetz, Almanya.

BELGESEL DALINDA
Finale kalanlar
Türkiye 7 film, Slovenya, Portekiz ve İsrail 1’er film.
Toplam: 10 film

“Macahel” Yönetmen: Kemal Öner, Türkiye,
“103 Yaşındaki Çocuk” Yönetmen: Feyza Düzyol, Türkiye;
“Duvarın Arkası” Yönetmen: Selim Evci, Türkiye;
“Oyun” Yönetmen: Sekan Şahin, Türkiye;
“Dışarıda Olmak” Yönetmen: Armağan Pekkaya, Türkiye;
“Kentin Gözleri” Yönetmen: Mehmet Talay; Türkiye;
“Kurabiye” Yönetmen: Cumhur Demirtaka, Türkiye
“Steklarski Blues” Yönetmen: Harry Rag, Slovenya;
“Um Tempro Reencontrado” Yönetmen: Costa E Silvia, Portekiz;
“Crumbs” Yönetmen: Shai Rosenzweig, İsrail.

Özel gösterimler
Türkiye 5 film, Rusya 1 film.
Toplam: 6 film

“Sevgi Herşeyi Halleder” Yönetmen: Ediz Gülten, Türkiye;
“Etiler Nokta” Yönetmen: Ulaş Zeybek, Türkiye;
“Özel Bir Hediye” Yönetmen: Demet Yüzen, Türkiye;
“Kırmızıyı Arayan Adam” Yönetmen: Selim Evci, Türkiye,
“Hayal Kahramanlar” Yönetmen: Mehmet Güleryüz, Türkiye;
“The Sapharadies Saga” Yönetmen: Maria Durasova, Rusya.

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz