Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
2. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivalinde Geri Sayım Başladı

“Bu Festival Marmaris’in, Marmaris Hepimizin” sloganı ile düzenlenen 2. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivalinde geri sayım başladı.

MarmariSANart topluluğu organizasyonu ile düzenlenecek festival, yakın zamanda aramızdan ayrılan, beyaz perdenin aydın yüzü merhum Tarık AKAN’a ithaf edildi. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen “2. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali” 6-9 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

6-9 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin içeriği ve zenginliği, ülke genelinde çok büyük heyecan oluşturdu.   Öyle ki; ülkemizin içinden geçtiği acı olaylara rağmen olağan üstü ilgi gördü ve film başvurularında ki sayı, beklentilerimizle birlikte sorumluluğumuzu da ikiye katladı. Ulusal kısa film yarışması, Uluslararası kısa film gösterimi, Ulusal liseler arası kısa film yarışması, Çevre filmleri olmak üzere 400 civarında film başvurdu.

Ulusal yarışma kapsamında 241 film ön jüri tarafından değerlendirmeye alınmış, 47 film finalist olmuştur. Finalist filmler, Ana jüri tarafından değerlendirmekte olup; İki Belgesel, iki Animasyon, iki Deneysel, iki Kurmaca, bir lise ve bir özel jüri ödülü olmak üzere, toplamda 10 filme ödül (Heykelcik) verilecektir.

Ana jüride; Yazar ve Yönetmen Gürkan HACIR, Oyuncu Gülsen TUNCER, Şef kameraman Filiz ÇAKMAK, Yönetmen Jale İNCEKOL ve Oyuncu Murat SEREZLİ yer almaktadır.

Festival için özel tasarlanan “Hemithea  incili istiridye kadın temalı” heykelcik,  sanatçı Çiğdem İRTEM tarafından tasarlanmıştır.

Bu yıl ilk defa 18 yaş altı gençlere ve çocukların katılabileceği, afiş ve fotoğraf yarışması da düzenlenmektedir. Başvurusu 30 Eylül tarihinde sona erecek olan fotoğraf ve afiş yarışmanın değerlendirilmesini, Öğretim görevlisi Nilay İŞLEK, Yrd. Doç. Dr. Gökhan BİRİNCİ, Öğretim görevlisi Ali YAŞAR ve Arş. Görevlisi Halit Kartal yapacaktır.

Festivalin halkla iç içe geçmesi için birde halk jürisi oluşturulmaktadır. Finalist filmleri izleyip belirleyecekleri bir filme halk jürisi ödülü verilecektir. Bu ödül alacak film sahibine bir başka filminde İstanbul Koz Yapım yapımcılığını üstlenecektir.

Festival kapsamında; Sinema da doğru ışık kullanımı, Kamera hareketleri gibi atölye çalışmalarının yanı sıra, sinema ve çevre konulu söyleşi ve panellerde düzenlenecektir. Ön jüri tarafından seçilen 47 finalist film, festivale özel seçilen 37 film, 15 çevre filmi olmak üzere toplamda 99 film sinema severlerin izlenimine sunulacaktır.

Festivale Oyuncu ve akademisyen Ediz HUN, Yazar ve sinemacı Gürkan HACIR, Yönetmen Jale İNCEKOL, Oyunculardan Murat SEREZLİ, Işık ARAS, Sinema Yazarı Sevim GÖZAY, Akademisyenlerden Prof. Dr. Şükran ESEN, Prof. Bülent Özkam, Öğretim görevlisi Nilay İŞLEK, Yrd. Doç. Dr. Gökhan BİRİNCİ, Öğretim görevlisi Ali YAŞAR, Arş. Görevlisi Halit Karta gibi,  ülke genelinden yüze yakın yönetmen, oyuncu, yapımcı, senarist, televizyoncu, gazeteci ve akademisyen katılacaktır.

Festival açılış programı merhum sanatçı Tarık AKAN temalı olup, sanatçının dostları ve yakın akrabalarının da katılacağı açılışta, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Orkestrası Tarık AKAN’ın da rol aldığı film müziklerinden mini bir konser de verecektir.

Yapılan basın toplantısında şu sözler dile getirildi:

“Bu Festival Marmaris’in, Marmaris Hepimizin” sloganıyla başlatmış olduğumuz bu uzun soluklu Sosyal Sorumluluk projemizin 2ncisini, hayata geçirme kararını verirken; ülkemizin içinde bulunduğu ağır şartları, buna bağlı olarak da oldukça kötü bir sezon geçiren turizmin kentimize yaşattığı olumsuz etkileri hassas bir şekilde değerlendirdik.  Aslında, içinde bulunduğumuz karanlık durumdan aydınlığa çıkışta ihtiyaç duyulan barış, sevgi ve hoşgörü ortamını sağlamanın en sağlıklı ve kalıcı yolu olarak gördük; sanata sarılmayı, onu yaşantımızın daha geniş bir kısmını kapsamasını, daha çok insan tarafından paylaşılmasını… Bu düşüncelerle, her şeye rağmen festivalimizi gerçekleştirmeye karar verdik.  Burada kullandığımız festival kelimesi, kimsenin aklına bu etkinliği bir kutlama, bir şenlik havasında yapmayı planlıyoruz anlamı getirmesin, burada maksadımız, etkinliğimizin sürekliliğini, kalıcılığını sağlamaktır.  Kısa Film emekçilerinden olsun, Marmaris halkından olsun gördüğümüz ilgi ve teveccüh de bu kararımızın ne derece isabetli olduğunun göstergesidir.  Bir avuç dolusu gönüllü arkadaşımızın Marmaris ile Sanatın daha çok birlikte anılır olması adına harcadıkları zamanın, emeğin boşa gitmemesi, hedeflenen amaçlara yaklaşılması, tabii ki bizim gibi düşünen yerel ve ulusal destekçilerimizin katkıları ile gerçekleşmektedir.

Bu sosyal sorumluluk projesini şuan kamuoyuna gururla sunabilme, halkımızı bu projenin bir parçası olmaya davet edebilme seviyesine gelinmesinde çok sayıda gönüllü sanatseverin kamu ve özel kurumların önemli katkısı bulunmaktadır.

Festival komitesi olarak, başta Marmaris Kaymakamlığı, Marmaris Belediye Başkanlığı ve NETSEL Marina Turizm Yatırımları Anonim Şirketi olmak üzere bu önemli günde yanımızda bulunan tüm destekçilerimize sırasıyla teşekkür etmek istiyoruz.  Tam bir imece usulü ile icra aşamasına geldiğimiz 2. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında;

Marmaris İlçesindeki kamu kurumlarının imkanlarını bize seferber eden, tavsiye ve moral desteğini esirgemeyen Marmaris Kaymakamlığına,

Film gösterim ve diğer etkinlik alanları içinde bulunduğumuz Belediye Kültür ve Sanat Evini, Armutalan Kültür Merkezini, İçmeler Belediye Toplantı ve Konferans Salonunu, Anfi Tiyatroyu tahsis eden, tanıtım faaliyetlerini tüm imkanları ile destekleyen, teknik ve lojistik desteği üstlenen Marmaris Belediyesi Başkanlığına,

Gala Gecesi ve Ödül Töreni Gecesi organizasyonları, ulaşım, transfer, konaklama, matbaa-baskı, basın ve tanıtım, web tasarım, grafik işlemlerini değerli katkıları ile üstlenen; NETSEL Marina Turizm Yatırımları Anonim Şirketine, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB)’a, D-Resort Grand Azur Marmaris’e, Grand Yazıcı Club TURBAN’a, Ideal Prime Beach Otel’e, Club Dorado’ya, Selen Otel’e, Marmaris Ticaret Odası’na, Marmaris Deniz Ticaret Odası’na, Koz Yapım’a, Marmaris Genç İşadamları Derneği’ne, Marmaris sinemaları’na Kumru Seyahat Acentası’na, Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na, Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği’ne, Eğitim-Sen Marmaris Şubesi’ne, TUYAN Tasarım ve Reklam Ajansı’na, Fİ Sanat Akademisi’ne, Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali’ne, Kamera Arkası’na, Sardunya Restoran’a, teşekkürlerimizi sunarız.

Son sözümüz, dünya incisi Marmaris’li hemşehrilerimize; sizlerden beklentimiz, ayın sonuna doğru yayınlanacak programa istinaden gerçekleştirilecek filim gösterimlerine, söyleşi, panel, imza günü ve atölye çalışmalarına katılarak ve bu güzel festivalden keyif alarak bölgemizin bu önemli sanat etkinliğinin hazırlanmasında emeği geçen herkesi görevini yapma mutluluğuna kavuşturmanızdır.

Basın Açıklaması / Fotoğraflar:
Film Afişleri:
Festival Afişi:

2-marmaris-uluslararasi-kisa-film-festivalinde-geri-sayim-basladi-afis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanıtım Filmi:

 

 Turksinemasi.com
23 Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz