Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Pek Yakında ! Sinema Her Yerde !

SİNEMASI OLMAYAN HER İLE HER İLÇEYE
BİR YAZLIK BİR DE KIŞLIK SALON…

Türkiye’de sineması olmayan her kente, her kasabaya sabit bir yazlık bir de kışlık salon kuracak parayı bulmanın imkansız olduğunu anlayınca, portatif ve gezici sinema salonları imal etmeye karar verdiler. Portatif yazlık salonun imalatı bitti. Kışlık salon ise sırada…
Gezici Sinemalar’ın ilk etkinliği “Gezici Sinema Şenliği”. Turnenin ilk etabı Temmuz’ da Trakya bölgesinde Keşan’dan başlıyor. Sonraki duraklar Uzunköprü, Alpullu, Marmara Ereğlisi, Gümüşyaka, Çerkezköy, Gelibolu, Eceabat ve Güre… İkinci etap güneydoğu Anadolu…
500 Kişi kapasitesindeki Yazlık ve Kışlık Gezici Sinemalar, sandalyesinden perdesine, enerji kaynağından, 35 mm projeksiyon cihazından 2500 w ses düzenine, makine dairesinden, büfesine her şeyiyle portatif. Sistem kurulduğunda sistemi 105 m uzunluğunda, 2.40 yüksekliğinde portatif bir çit çevreliyor.
Tüm bu unsurlardan oluşan Gezici Açık Hava Sineması, birkaç saat içinde, 6 metre uzunluğunda 2.40m yüksekliği ve genişliğinde bir romörkün içine toplanıyor; 14 +1 bir minibüsün arkasında yeni gösterim mekanına doğru yola çıkıyor. 35 mm portable projeksiyon cihazlarıyla gösterim yapılan sistemde, romörk 4×6 metrelik bir perdeye dönüşüyor.
Kısacası bu yaz, ‘açık hava sineması’ olmasa da, ‘Gezici Sinema Şenliği’ sayesinde 600 metrekarelik düz bir alana sahip her yerleşim biriminde yazlık bir sinema salonu olabilir.

ESKİ BİR DÜŞ GERÇEK OLUYOR

Projenin yatırımcısı Yeni Yapımlar Yönder ( Tunca Yönder, Meltem Yönder).
Projenin müellifi ise Adonis Film Ltd (A.Haluk Ünal, Serpil Güler).. İki şirketin söz konusu projeyi gerçekleştirmek için verdiği işbirliği kararı bir üçüncü şirketi yarattı: Bağımsız Yapımlar Ltd…
Bağımsız Yapımlar, dört ortaktan oluşuyor: Tunca Yönder, A. Haluk Ünal, T. Kalde Ernart; Sara Ernart. Projenin aktif yöneticiliklerini Haluk Ünal (Genel Koordinatör) ve Kalde Ernart (Koordinatör) üstlendi.
Bağımsız Yapımlar ekibi, başlangıçta mütevazi olsa da, projenin giderek sektöre anlamlı ve yararlı kaynaklar aktaracağını, yazlık ve kışlık sinema salonu olmayan birçok yerde yeni salonların açılmasını teşvik edeceğine inanıyorlar.

ŞENLİK PROGRAMI

Gezici Sinema Şenliği, şimdilik on filmle başlıyor. Programdaki on filmden dördü yerli. “Yeşil Işık”, “Deli Yürek”, “Çökertme”, ve “Ağrıya Dönüş”. Yabancı filmlerin seçiminde dublajlı olanlara öncelik verildi: “Star Wars II”, “Maymunlar Cehennemi II”, ve “Dr. Doolitle”. Programda üç tane de Türkçe dublajlı çocuk filmi var. Asteriks, Anastasia ve Titan A.E.
Şenlik Programı’nda her gece iki film oynatılması planlandı. Biletli gösteri yapılan yerleşimlerde biletler 2 milyondan satışa sunuluyor. Kombine bilet alınırsa daha ucuza iki film birden… Bazı Belediyeler gösteriyi satın aldı. Bu yerleşimlerde gezici salonun çevresindeki çit kalkıyor. Aileler ‘7’den 70 ‘e piknik yaparak film izleyecek.
Bağımsız Yapımlar, sponsor bulabildikleri koşulda tüm gösterileri ücretsiz yapmayı planlıyorlar.

GÖRMEK İSTERSENİZ GALAYA BEKLERİZ.

Bağımsız Yapımlar, sinemayı ve sanatı her yere taşımak için çıktığı bu keyifli yolculuğun deneyimlerini ve projenin kapsamını Ağustos ayı başında İstanbul’da yapacağı gala ile siz basın mensuplarına ve sektöre tanıtmayı amaçlıyor.

 Turksinemasi.com
6 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz