Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Plato Film Okulu

Sinema ve televizyon dünyasına nitelikli yeni insanlar kazandırmanın ve onları bu dünyanın faal yıldızlarıyla biraraya getirerek müstakbel meslektaşlar yetiştirmenin yanısıra sinema seven , ucundan tutmak isteyen, biraz rahatlamak, biraz da eğlenmek isteyen tüm kentliler için alternatif çalışmalar ve etkinlikler tertiplemeyi hedefleyen Plato Film Okulu, ısınma turlarına 2 Eylül’ den itibaren Ayla Algan ile Oyunculuk Atölyesi, Sinan Çetin ile Yönetmenlik Atölyesi, Mustafa Ziya Ülkenciler ile Sanat Yönetmenliği Atölyesi, Işıl Özgentürk ile Senaryo Atölyesi, Özkan Yılmaz ile Kamera Teknikleri Atölyesi ve Burak Yedek ile Çocuklar İçin Sinema Atölyesi ile başlıyor. Süreci Kısa Devre Kısa Film Yarışması ve Platonik Senaryo Yarışması ile tamamlıyor. 10 Aylık Temel Sinema Eğitimi için bayrak törenini ise 2 Ekim 2006.

TEMEL SİNEMA EĞİTİMİ

2 EKİM 2006 – 15 TEMMUZ 2007

Kayıt için başvurular 14 Ağustos’ta başlıyor…

PLATO FİLM OKULU, 10 aylık TEMEL SİNEMA EĞİTİMİ ile sinema ve televizyon dünyasına nitelikli yeni insanlar kazandırmanın ve onları bu dünyanın faal yıldızlarıyla biraraya getirerek iş imkanları yaratmanın yanı sıra, görsel bir ürünü ortaya çıkaran temel unsurlar hakkında sağlam bilgilere sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Ülkemizin kendi alanında imza sahibi olan sinema ve televizyon insanları PLATO FİLM OKULU çatısı altında, yoğunlaştırılmış derslerden oluşan 10 aylık bir eğitimle, geleceğin meslektaşlarına bilgi ve tecrübelerini aktarıyor.

2 Ekim’de başlayacak olan 10 aylık TEMEL SİNEMA EĞİTİMİ’ nde, Türkiye’nin faal ve gözde televizyon ve sinemacıları, hem teorik hem de pratik açıdan yoğun ve zengin bir ders programı sunuyor.

Sektörün yapımdan yönetime, kameradan kurguya, oyunculuktan müzisyenliğe kadar tüm tanınmış isimlerinin eğitimci olarak ders vereceği 10 ay boyunca, öğrenciler PLATO FİLM’in sinema, dizi veya reklam çekimlerini ziyaret etme ve bu projelerde çalışma şansı bularak, sinemayı sadece sınıfta değil, okulun kurucusu olan usta yönetmen SİNAN ÇETİN’le birlikte setleri ziyaret ederek öğrenecek.

Eğitim sonunda öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi sertifikalı Başarı Belgesi veriliyor.

KISA DEVRE KISA FİLM YARIŞMASI

Plato Film Okulu “Geleceğin Sinemacılarını Yetiştiriyoruz” fikrinden hareketle kurulmuştur. Türkiye’de sinema ve sinemacılığın yaygınlaşmasına önayak olabilecek her türlü faaliyeti destekleyen kurum, öncelikle bir kısa film yarışması düzenleyerek tüm kısa filmcilerle tanışmak, biraraya gelmek istiyor. Bu yıl ilki düzenlenecek Kısa Devre Film Yarışması 2-9 Ekim 2006 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Son Başvuru Tarihi: 22 Eylül 2006

Ayrıntılı Bilgi ve Katılım Formu: http://www.platosinemaokulu.com/yarisma_kisa_film.asp

PLATONİK SENARYO YARIŞMASI

Senaryo yazımını yaygınlaştırmak, senaryoyu proje aşamasından uygulama aşamasına getirmek ve sinema ve televizyon sektörünün “Kaliteli Senaryo” arayışına cevap vermek amacıyla Plato Film Okulu’ nun bu yıl ilk kez düzenleyeceği Platonik Senaryo Yarışması 15 AĞUSTOS-15 EYLÜL 2006 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bu yılın teması Aşk ve Romantik-Komedi olarak belirlenen Platonik Senaryo Yarışması için son başvuru tarihi 15 Eylül 2006.

Son Başvuru Tarihi: 15 Eylül 2006

Ayrıntılı Bilgi ve Katılım Formu: http://www.platosinemaokulu.com/yarisma_platonik_senaryo.asp

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

AYLA ALGAN OYUNCULUK ATÖLYESİ

Usta oyuncu Ayla Algan, hem sahne ve beyazperde tecrübesini, hem de güçlü bir eğitimci olarak birikimini, Plato Film Okulu çatısı altında yeni oyuncu adaylarıyla paylaşıyor.

2 Eylül’de başlayan Oyunculuk Atölyesi, Sevi Algan ve Alper Yakıcı’nın da eğitmen olarak katıldığı toplam 72 saatlik bir ders programıyla, öncelikli olarak sinema-televizyon oyunculuğuna yönelik bir eğitim vermeyi amaçlıyor.

Karakter ve tip yaratma yöntemlerinden yaratıcı drama çalışmalarına, beden-doğaçlama alıştırmalarından dublaj amaçlı diksiyon-fonetik derslerine uzanacak olan Ayla Algan Oyunculuk Atölyesi, cumartesi ve pazar günleri dörder saatlik derslerle, 29 Ekim’de sona erecek dokuz haftalık bir program sunuyor.

http://www.platosinemaokulu.com/kurs_oyunculuk.asp

SENARYO ATÖLYESİ

Eğitmen: Işıl Özgentürk

Sekiz hafta boyunca saatlerce birlikte olacağız. Sözün kısası, hızlandırılmış bir atölye çalışması yapacağız. Bu çalışmada hem teorik hem pratik derslerimiz olacak, fotoğraf safarilerine çıkıp, sinemanın en önemli kaynaklarından biri olan görselliği bizzat yaparak ilerleyeceğiz. Film türlerini örnekleriyle görmek olanağımız olacak. Başka atölyelerde, başka dersliklerde üretilen kısa, belgesel, kurmaca filmleri izleyeceğiz. En önemlisi sinemanın temeli olan senaryo yazımı üstüne teorik ve pratik pek çok çalışma yapacağız. Senaryo yazmanın küçük sırlarını hep birlikte çözeceğiz. Ve yine hep birlikte belirleyeceğimiz bir konu üstüne hepimiz kendi hikayelerimizi yazacağız. Hatta fırsatımız olursa bunların bir kaçını film yapmak da işten değil…

http://www.platosinemaokulu.com/yaz_kurs_senaryo_atolyesi.asp

KAMERA TEKNİKLERİ ATÖLYESİ

Eğitmen: Özkan Yılmaz

Bu dersin amacı kameranın temel prensiplerinin teorik olarak verilmesinin yanı sıra, öğrencilerin kamera ekipmanlarıyla pratik uygulamalar yapmalarını sağlamaktır. Video ve film kameralarının çalışma prensipleri, objektifler, kamera hareketleri, kamera sehpaları, aydınlatma ile ilgili temel bilgilere ek olarak sinematografi, estetik, kompozisyon ve görüntü anlamlandırma bu ders kapsamında işlenecek konulardır. Öğrenciler kurs boyunca yapacakları uygulamalarla günümüz sinema ve video dünyasına bir adım atmış olacaklardır.

http://www.platosinemaokulu.com/yaz_kurs_kamera_teknikleri.asp

ÇOCUKLAR İÇİN SİNEMA ATÖLYESİ

Eğitmen: Burak Yedek

Çocuklara sinemayı uygulamalı yöntemlerle sevdirmek, görsel ve işitsel duyu kabiliyetlerini geliştirmek, analitik düşünmeye sevk etmek, ekip olarak çalışma koşullarını sağlayıp, ekip ruhunu oluşturmak, paylaşma ve sosyal iletişim yetilerini geliştirmek ve geleceğin sinemacılarını bugünde yaratmak düşüncesiyle çocuklar için sinema atölyeleri başlatıyoruz. Atölye çalışmalarını yürütecek Burak Yedek, uzun yıllardan beri Türkiye’de ve Fransa’da çocuklar için sinema atölyelerini yönetmektedir.

http://www.platosinemaokulu.com/kurs_cocuk_sinema.asp

Plato Film Okulu

Pürtelaş Mahallesi
Meclis-i Mebusan Yokuşu, No: 51 Fındıklı – Cihangir / İstanbul
Tel: (0212) 292 63 84
Faks: (0212) 292 63 84
info@platofilmokulu.com
info@platosinemaokulu.com
www.platosinemaokulu.com

 Turksinemasi.com
7 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz