Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Portre – Tolga Çevik

Tolga Çevik 12 Mayıs 1972 tarihinde İstanbul’da doğdu. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Sınav kazanamadan oyuncu olan yeteneklerden birisi. (Böylece sınavların ne denli onjektif yapıldığını sorgulatanlardan biri) Konservatuarı kazanamayınca Hadi Çaman Yeditepe oyuncuları arasına katıldı. Bir süre orada çalıştıktan sonra ABD’de Central Missouri State University’ye giderek tiyatro eğitimi aldı, orayı bitirdi. Ama oraya da sınav kazanarak, Yeditepe’den Göksel Kortay’ın Faye Duneway’ı torpil koymasıyla ve İngilizce’sinin iyi olmasıyla girdi.

Oyunculuğu meslek olarak seçmesinde daha fazla sevilme tutkusunun payı büyük olmuş. “Ailen, arkadaşların, okulun seni seviyor, komik buluyor ama yetmiyordu” diye konuşuyor. (Sabah-Elif Korap)

Tolga Çevik ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın kızkardeşi Özge ile evli. Yani Cem Yılmaz’ kendisinin kayınbiraderi oluyor, o da Cem’in eniştesi. Özge Yılmaz’ı Cem Yılmaz’ın kardeşi olduğunu bilmeden tanımış ve birbirlerini sevmişler. Öğrenince “arkadaşımın kardeşi, ayıp oldu” diye düşünüp bir süre çekinmiş ama Cem Yılmaz durumu olgunlukla karşılayıp kabullenmiş. Şimdi bir kız ve bir oğlan çocukları var.

Tolga Çevik’in ilk sahne alışı “Küheylan” adlı oyunla olmuş. 1997’de oynadığı bu oyun için “Böyle bir oyun bir daha dünyaya gelmez” diye beğenisini ifade ediyor.

Yılmaz Erdoğan’ın “Organize İşler” filmindeki “Süpermen Samet” rolüyle tanındığına ve o dönem tavan yaptığına inanıyor. Tolga Çevik BKM oyuncusu olarak ve filmleriyle bir çok oyunda rol alıp başarılı performanslar sergiledi, ödüller aldı. Ancak gerçek patlamayı “Avrupa Yakası” Tv dizisindeki Sacit Kral tiplemesiyle yapmıştır. Ata Demirer’in diziden ayrılmasıyla rol bulan ve önceleri yadırganan oyuncu, giderek benimsendi ve yerini doldurdu.

“Komedi Dükkanı” tv gösterisinde ise TV8’de bir bölümünü Salih Kalyon’la gerçekleştirdiği başarısını TRT-1’de değişik konuk oyuncularla sürdürdü. Yeteneklerini belki daha fazla sergileme olanağı bulduğu bu gösteride klasik Orta Oyunu”muzdan esintiler ile Beyazıt Öztürk’ün “Beyaz Atlı Prens” skeçlerindeki yönetmenle konuşmalarından faydalanma sezilmektedir. “Arkadaşım hem gül, hem üzül” gibi komutlar ile “montajda hallederiz” söylemleri çekimlere göndermelerde bulunuyor.

Çevik Komedi Dükkanı’ndaki oyununun küçük yansımasını İş Bankasının Maksimum kart reklamlarında kullandı. Reklam büyük ilgiyle karşılandı.

TOLGA VE ÇEVİK KARAKTERİ..

Tolga Çevik giderek yükselen performansı ile her geçen gün adından sözettiriyor. Beğenenlerin, ona gülenlerin sayısı artıyor. Kendisi yeni projeler üzerinde çalıştığını da bildirmekte.

*Bu ülkeyi çok seviyor, ABD’de sürekli kalmayı hiç düşünmemiş. En çok insanların sıcakkanlı ve esprili oluşunu seviyor. Trafiği bile özlemiş.

*Konservatuarı kazanamayıp da sonra ünlü olunca önce “Beni beğenmediniz ama bak nasıl başarılı oldum” havasındaymış, sonradan olgunlukla karşıladığını söylüyor.

*Hobileri arasında fotoğraf çekmek, maket gemi yapmak ve bulaşık yıkamak. Bulaşık yıkamaya Amerika’da alışmış. “Suyla oynamak hoşuma gidiyor. Ayrıca ‘En iyi ben yıkarım’ demek gibi saçma bir havaya giriyor insan” diyor

*Motosiklet tutkunuymuş, satmış. Eşinin tedirginliği etkili olmuş. Bir de “çocuklara tehlikeli şeyler yapmayın diyecek yüzü olmalı insanın” diyor.

*En çok ailesine, eşi ve çocuklarına önem veriyor. “Onlar için gerekirse oyunculuğu bırakıp limon satabilirim” diyor.

*Evliliği ve çocukları seviyor. “Arkadaşlarım tatilde nereye gideceklerini düşünürken ben acaba lise bittikten sonra evlenip baba mı olsam diye düşünürdüm” diyor.

*Örnek aldığı çok kişi var ve Gazanfer Özcan bunlardan birisi.

*Yılmaz Erdoğan’a, Altan Erkekli’ye benzer tarzına yönelik özel bir çabası olmadığını söylüyor. Beraber çalışan kişilerin birbirinden etkilenmelerini doğal karşılıyor.

*Türk seyircisini zeki buluyor ve zekice komiklikler yapmak gerektiğini söylüyor. Komedi bu nedenle zordur diyor.

*Değişik roller oynamak düşüncesinde ve “Roller insanın üzerine yapışmamalı” diyor.

Filmleri
Organize İşler (2005) – Samet Bulut

Hızlı Adımlar (2004)

Vizontele Tuuba (2003) – Nafiz Doğan

Vizontele (2000) – Nafiz Doğan

Herkes Kendi Evinde (2000) – Selim

Köçek (2000)

 

Televizyon dizileri

Komedi Dükkanı (2007)

Avrupa Yakası (2007) – Sacit Kral

Herşey Yolunda (2004) – Başar

Dişi Kuş (2004) – İskender

Ölümsüz Aşk (2003) – Tahsin

Esir Şehrin İnsanları (2003)

Aşk ve Gurur Savaş (2002) – Savaş Timur

Salacak Öyküleri (1998)

Feride (1996) – Ali

Aldığı ödüller
Secrets – En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü (New York)

I Am In America – En İyi Film, En İyi Oyuncu (Akademik (Fransa), National Film Fair Of B.F.A, California S.U)

Marriage – CMSU En İyi Film ve Yetenek Ödülü

Terra Nova – En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü

Hey God – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Help Me! – En İyi Ekek Oyuncu Ödülü

Help Me! – En İyi B.F.A Senaryo Ödülü

Jacques & The Master – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Küheylan – Avni Dilligil Özel Ödülü (1996-1997)

Küheylan – Stern Magazin Genç Yetenek Ödülü

Küheylan – Vasfi Rıza Zobu Gençlik Ödülü

Vizontele – Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Özel Ödülü (2000-2001)

Herkes Kendi Evinde – Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Özel Ödülü (2000-2001)

Organize İşler – Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2005-2006)

KAYNAK : Milliyet’ten Bade Gürleyen ve Sabah’tan Elif Korap’ın söyleşilerinden faydalanılmıştır.

 Turksinemasi.com
7 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz