Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Röportaj – Ece Uslu

    Başarılı oyuncu Ece Uslu ile röportaj!

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

Oyunculuk kariyerinizden başlamak isterim.. Bu sektörde yıllar size en çok neyi öğretti?

Aslında çok fazla şey öğretti ister istemez, hem işe dair hem de özel hayatıma dair çok şey öğretti. Şansın ve şansını kullanmanın ne kadar önemli olduğunu, değer kıymet bilmeyi öğretti mesela… İnsanları olduğu gibi kabul edebilmeyi ve anlayışlı olabilmeyi öğretti, hala da öğreniyorum.

Bu işe başladığınızda tereddütleriniz var mıydı?

İşime yetersizlik korkum vardı bunun da sonunun olmadığını öğrendim zaten.

Oyunculuk nedir? Bazen bu kadar karakterin dünyasında yaşamak sizi kendinizden uzaklaştırıyor mu?

Oyunculuk zor bir meslek ama bence dunyanın en keyifli işlerinden biri. Karakterlerin dünyasında yaşamak değil de özellikle evinden sevdiklerinden ve ailenden uzak olmak biraz yıpratıcı ve zor oluyor. Ben düzeni ve evimi seven bir insanım bu yüzden kendimden uzaklaşmak değil ama evimden sevdiklerimden uzaklaşmak zor oluyor.

Sizin için öncelik diziler mi yoksa tiyatro mu?

Hepsinin yeri ayrı. Dizi sektörü tüketime dayalı ve ticari baktığımız bir iş olsa da önemsiyorum hem de çok. TV’de başarıyı yakalamak çok daha zor çünkü. Tiyatro benim için her zaman okul gibi ve çok kıymet, değer verdiğim bir yer. Sinemayı asla atlamak istemem çünkü en kalıcı olanı ve tutkuyla yaptığım sinema. Zaten bundan sonra ki planlarım daha çok sinema filmi yapmak üzerine olacak.

Karagül yıllar sonra gelen huzurlu yolculuk mu?

Karagül benim için her anlamda çok özel bir iş oldu. Hem zor, hem bir numara emeğimizin karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Bundan daha güzel ne olabilir ki?!

Ekip samimiyeti dizinin en büyük başarısı mı?

Kesinlikle! Ekibimiz tam anlamıyla muhteşem! Ama yine her zaman doğruluğuna inandığım bir şey var o da dizi ve sinema yönetmen işidir. Yönetmenimiz açısından oldukça şanslıyız. Hem ekibine, hem oyuncusuna sahip çıkan, düşünen, manevi yönü fazla çok zeki ve yaratıcı bir yönetmenimiz var. Eğer Murat Saraçoğlu olmasaydı bu işin başarısı bu noktada olamazdı gibime geliyor.

Hayalleriniz gerçekleşti mi kariyerinizle ilgili?

Daha çok yolum var benim, hayaller elbette gerçekleşti ama devam ediyor, çünkü hayal etmek devam ediyor.

Biraz Ece Uslu’nun dünyasını anlatır mısınız? Sizin için huzur neresi? Mutluluğun tarifi nedir?

Yanımda sevdiğim güvendiğim insanlar olduğu müddetçe huzur ve mutluluk benimledir. Mutluluk aslında insan istedikten sonra yaşanması kolay bir duygu ve buna çok inandığım için söylüyorum “sevgi” dünyanın en güçlü enerjisi.

Oyunculukta tam anlamıyla gelmek istediğiniz nokta neresi?

Her zaman güzel ve sözü olan projelerde yer almak, gücüm el verdiğince mesleğime devam etmek benim için yeterli.

Binlerce sevenleriniz var. Buradan onlara ne demek istersiniz?

Dediğim gibi sevgi en güçlü enerji bu yüzden sevenlerimin olduğunu bilmek, hissetmek benim en büyük ilacım. Sevildiğim kadar seviyorum herkesi, ne diyeyim başka.

İyi bir hayat yaşamak için iyi bir insan olmak şart mı?

Öncelikli insan olmaktan geçiyor zaten yaşam dediğin. Sen insan olamadıktan sonra ne anlarsın ki hayattan?! Algınla alakalı her şey.

Aşk… tarifi var mı?

Aşk! Zor ve acı vericidir tek taraflı olan. Önemli olan aşk’ı sevgiye ve saygıya dönüştürüp devam ettirebilmek ama tarif derseniz çok zor çok güzel bir manzaraya, bir doğa güzelliğine de aşık olabilirsiniz bence. AŞK’ı nasıl tanımladığın yaşadıklarında gizlidir.

En özel projeniz hangisi oldu ?

Kara Melek – Zerda ve elbette Karagül Ama Karagül hepsini sildi geçti diyebilirim.

Hayatınız eksik parçalarlml kimlerin tamamlamasına izin veriyorsunuz?

Annem benim diğer yarım. Şimdi bir diğer yanım da sevgilim. İkisinden asla vazgeçemem.

Edebiyata olan sevginiz… Edebiyat aşkı var mı sizde?

Edebiyatı severim ama fazla edebiyat yapanlardan hiç ama hiç hoşlanmam.
Şaka bir yana, o kadar boş şeylerle uğraşacağıma, hem ruhumu beslemek, öğrenmek hem de gündelik hayattaki saçma şeylerden uzak durmak için kitaplara sığınıyorum. Kendimce bir okuma ritmim var. Bu aralar edebiyat dışı şeyler okuyorum sadece.. Öyle bir dönemim..

Hayal kırıklıklarınız oldu mu işinizde?

Elbette oldu. Hala sektörün bu durumda olması, çalışma saatleri, telif hakları ve özellikle içerde senelerdir kalan alacaklarımızın olması çok acı.

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

TEŞEKKÜR

  • Yukarıdaki röportaj “blog.radikal.com.tr/Bloglar/ayse-karaduman” sayfasının editörü Ayşe Karaduman‘ın izni ile yayınlanmaktadır.
  • Ayşe Karaduman‘ın sitesine gitmek için lütfen tıklayınız.
 Turksinemasi.com
18 Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz