Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Röportaj – Murat Tavlı

    Murat Tavlı ile çok özel röportaj !

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

– Öncelikle sizi tanıyalım Murat Tavlı kimdir? Neleri sever? En büyük amacı nedir?

Merhabalar 87 yılının güzel bir yaz akşamında artık dünyaya geleyim diye niyetlenip 23 Haziran sabahında dünyaya gözlerini açmış bir bireyim. Karadenizli bir ailenin tekne kazıntısı dedikleri kişiyim. Kısaca tam anlamıyla has bir Karadeniz erkeğiyim Sevme konusu bende geniş bir yelpaze… Sevginin dünya üzerindeki en büyük silah olduğunu düşünüyorum. Hayvanlara karşı büyük bir sevgim var. Zamanımın büyük bir kısmını onlara ayırıyorum. Bir de Galatasaray gibi bir tutkum var. Futbolla yakından ilgiliyim. Geçmişimde lisansı olarak top da oynamıştım. Bir tercih yapmam gerekiyordu ve bu tiyatro oldu. Bir Messi olamayacağımı biliyordum zaten Geleceğe dönük birçok planım var. Bunlardan biri de Türkiye’de ses getirecek projelere imza atmak. İyi bir yolda ilerlediğimi düşünüyorum. Zaman ne gösterecek bakacağız..

– Canlandırdığınız karakterlerle ortak yanlarınız oldu mu?

Bu zamana kadar birbirinden farklı pek çok karakteri canlandırdım ama bana en yakın olanı sorarsanız Aşksın sen dizisindeki Engin karakteri diyebiliriz. Engin de benim gibi değerleri olan bir karakterdi. Hıyanet Sarmalı’ndaki Tarık karakterini de çok seviyordum. Tarık insanlığın ihtiyaç duyduğu saflığı ve temizliği temsil ediyordu. Bana göre Tarık büyük bir yürekti.

– Kariyerinizde en büyük destekçiniz kim oldu?

Sanata ve ekranlara uzak kalabalık bir aileden geliyorum. Ailemin büyük bir kısmı esnaf ve ticaretle uğraşıyor. Bunlara babam da dâhil. Babam peynir tüccarıdır. Küçükken her yaz tatilinde soluğu babamın yanında alırdım. Koca koca peynir tenekelerinin arasında kaybolurdum. Ailem sanata bu kadar uzak olmasına rağmen bana en büyük desteği onlar vermiştir. Her oyunumu defalarca izlemişlerdir. Ailecek doğum günü pastasıyla sete geldiklerini bile hatırlıyorum. Ben de hala boş zamanlarımda peynir tenekelerinin arasındayım. Babam burada artistlik sökmez diye takılır

– İnsanlar tarafından sevilmek ve tanınmak nasıl bir duygu? Şöhret değiştirdi mi sizi?

Sevilmek zaten Allah’ın bir lütfu. Sevgisizlik dünyaya hakim olduğu için acılar bitmiyor..Sizi hiç tanımayan, hayatında hiç karşılaşmamış insanların sizi karşılıksız sevmesi, takip etmesi tarif edilemez bir mutluluk. Bu yüzden Allah’a ne kadar şükretsem azdır. Ben hiç değişmedim. Hala aynı insanlarla oturup kalkıyorum. Aynı insanlarla arkadaşlık ve dostluk yapıyorum. Bir bakkal ekmek sattığı için değişmiyorsa bir oyuncu da ekranlarda olduğu için değişmemeli. Her şey geçer, herkes unutulur baki olan insanlıktır..Bazen sokaktaki insanların bana baktığını görüyorum. Neden bakıyorlar diye düşünmüyor değilim. Bir gün birisine ne bakıyorsun diye sordum. O da bana sizi çok seviyorum dedi. Çok utanmıştım..

– Her dizide oyunculuk sınavı verdiniz. Nasıl geçti bu sınavlar?

Oyunculuk başlı başına hem bedeni hem de ruhu deforme eden bir meslek. Dışarıdan çok kolay gözüküyor olabilir ama setlerde büyük bir emek var. Bu zamana kadar oynadığım karakter birbirinden çok farklıydı. Farklı karakterleri oynamak bir oyuncu için büyük bir nimet. 2 tane ödülüm var. Bu sebeple hakkını verebilmek için çok çalışıyorum. Oyunculukta yetenek bir yere kadar. Sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Seyirciden gelen güzel tepkiler de amacıma ulaştığımı gösteriyor.

– Ünlü olmadan önce ve ünlü olduktan sonra.. Neler değişti hayatınızda?

Ünlü olmadan önce mahallenin bakkalından, manavına kadar herkese takıla takıla onları kızdıra kızdıra eve gelirdim. Şimdi de değişen bir şey yok. Hala ailemle büyüdüğüm evde oturuyorum. Ayrı bir eve çıkmayı hiç düşünmedim. Çok fazla çalıştığım için mahalleliyi eskisi kadar göremiyorum. Değişen tek şey bu. Ama hiç olmasa da ayda en az bir kere kahveye uğrar çaylarını içerim..

– Gelecek planlarınız neler? Yeni projeleriniz var mı?

Uzun metraj sinema filmi senaryom var. Onu çekmek en büyük hayallerimden biri. El emeği göz nuru dedikleri şey buymuş. Yazmak çok daha başka bir şey. Oynadığın karakter senin bir parçan olurken yazdığın bir eser çocuğun gibi oluyor. Hiç bir sahnesine kıyamıyorsun. Yeni projelerin görüşmelerini menajerim sürdürüyor. Yeni bir proje elbet olacak ama sevenlerime sürpriz olmasını istiyorum..

– Hayranlarınızın size karşı büyük sevgisi var. Ne demek istersiniz onlara?

Valla ben de MTFC ailesini çok seviyorum. Hayatımda en çok önem verdiğim konu samimiyettir. Onların samimiyetini gördükçe daha da mutlu oluyorum. Çünkü çıkarsız bir sevgi bu. Gördüğüm hiç mesajı geri çevirmemeye çalışıyorum. Ama bazen fazla yoğunluktan gözden kaçabiliyor. Onlarla bir gün büyük bir buluşma yapacağım. Onlarla karşılıklı çay içmek istiyorum. Böyle bir planım var. Buradan da onlara bu sözü veriyorum. Eksik olmasınlar iyi ki varlar..

– Oyunculuk nedir? Hayatınızın hangi yerinde?

Oyunculuk hayattır. Farkında olmadan ne büyük performanslara seyirci oluyoruz. Herkesin oynadığı bir hayatta bizler neresindeyiz bilemiyorum. Ben sanatını sadece sahnede ve ekranda icra edenlerdenim. Ama şunu söyleyebilirim ki kalbimin bir yarısı onunla kaplı. O kalbe kim girmek isterse istesin bunun farkında olmalı..

– Bu mesleğe nasıl başladınız? Hedefiniz nedir?

Çok haylaz bir çocuktum. Biraz sıkıntılı bir öğrencilik hayatım oldu. Zor duruma düşürdüğüm öğretmenlerimden bir kez daha huzurlarınızda özür diliyorum. Çok uğraştılar benle çookk.. Yine bir gün haylazlık peşindeyim. Sınıfta Edebiyat öğretmenimin taklidini yaparken Edebiyat öğretmenim sınıfa girdi ve beni yakaladı. Tam disiplinin kapılarını bir kez daha zorlayacağım diye düşünürken hocam beni ceza olarak okulun tiyatro kulübüne aldı. O hocamdan Allah razı olsun. O gün bugün amatör ve profesyonel olmak üzere sahnelerde ve ekranlardayım.. Tek bir hedefim var iyi bir insan olarak kalmak.

Murat Tavlı ve hayranlarına çok teşekkürler.

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

TEŞEKKÜR

  • Yukarıdaki röportaj “blog.radikal.com.tr/Bloglar/ayse-karaduman” sayfasının editörü Ayşe Karaduman‘ın izni ile yayınlanmaktadır.
  • Ayşe Karaduman‘ın sitesine gitmek için lütfen tıklayınız.
 Turksinemasi.com
6 Ağustos 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz