Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Röportaj – Nihal Işıksaçan

    Genç oyuncu Nihal Işıksaçan ile özel röportaj!

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

– İlk önce sizi tanıyalım. Nihal kimdir?

17.05.1990 yılında Salihli’de doğdum daha sonra ailemle birlikte Eskişehir’e yerleştim. Konservatuvar sınavı için İstanbul’a geldim ve İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü kazandıktan sonra İstanbul’da yaşamaya başladım.

– Kariyeriniz.. Oyunculuk hayatınız nasıl başladı?

Aslında Konservatuvarı kazandıktan sonra başladı diyebilirim.

– Bu yolda en büyük desteği size kimler verdi ?

En büyük desteği bana annem ve abim verdi. Onların desteği olmasaydı bu meslek benim için çok zor bir hale gelebilirdi. Onların desteğiyle şu an buradayım diyebilirim onları çok seviyorum, her zaman arkamdaydılar.

– Engeller oldu mu?

Evet bazı engeller oldu ama ben hiçbir zaman vazgeçmedim. İstediğim hayatın peşinden koştum. Bu yola başlarken azimli ve kararlıydım ve yavaş yavaş istediğimi almaya başlıyorum.

– Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz?

Kendi evimde yaşamaya başladığımdan beri mutfağa olan ilgim çok arttı önceden pek ilgilenemezdim annem yapardı ben yerdim, ama yemek yapmak özellikle tatlı yapmak beni çok motive eden bir hobi haline geldi… Yemeyi de yapmayı da seviyorum o yüzden olabilir miyim bilmiyorum ama Pastacı olmayı isterdim, ilerde belki de olurum kim bilir.

– Sizin için mutluluğun tarifi nedir?

Ben çok basit şeylerle mutlu olmayı başarmış biriyim… Benim için aileyle oturup tv karşısında bir çay içmek bile mutluluktur. Çok şükreden birisiyim ben, kolay kolay moralim bozulmaz…. Bazen nefes alabilmek bile benim için mutluluktur.

– Kiraz Mevsimi.. Nihal’ın hayatında neleri değiştirdi?

Ben de yeni yeni öğreniyorum aslında neler değiştirdiğini… Sokakta yürürken fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor, güzel yorumlar duyuyorum…. Sizin tanımadığınız insanların sizi tanıyor olması değişik bir duyguymuş…. Ama benim hayatımda herhangi bir değişiklik olmadı. Ben hayatıma devam ediyorum ve işime olan saygım artıyor her geçen gün.

– Nihal’ın hayalleri var mı? Hedefi nedir?

Oyunculuk anlamında kendimi deli gibi geliştirmek istiyorum. Her zaman öğrenci kalmanız gerek bu meslekte.. Ben de hala öğrenmeye çalışıyorum…. Zaten mutlu bir insanım genelde şu an tek düşündüğüm şey mesleğim.. Hedefim de bu yönde hep daha iyisini yapmaya çalışmak…

– Oyunculuk nedir sizin için?

Varolmaktir, oynadığın ya da yaratmaya çalıştığın karakterin derinliklerine inmektir. Benim için vazgeçilmez, içimdeki tüm duyguları başka karakterlerin içinde yoğurup kusmaktır…

– Edebiyatsız röportajım olmaz:) Edebiyatsız hayat olur mu peki?

Edebiyatsız demek okumamak demek… Tabiki olmaz olamaz. İlgilendigin şey her ne olursa olsun hayatta okumak gerek… Çünkü insana başka bi açıdan bakmayı bu kadar iyi öğreten birşey olduğunu düşünmüyorum

– Edebiyata bağlılığınız var mı?

Ben sözel mezunuyum ve her zaman edebiyatla aram çok iyi olmuştur. Sevmişimdir kendisini, sanırım hayatta iki şeye bağımlılığım var biri film izlemek diğeri de okumak… O günkü modum ne olursa olsun illaki okuyacak birşey buluyorum, mutlu olduğumda, kızgın olduğumda… Efkarlı olduğumda mesela geçer karşılıklı dertleşiriz Turgut Uyar’la sanki o bana anlatır ben ona. İşin garip tarafı, anlarız da birbirimizi, edebiyat her zaman hayatımızda olmalıdır.

– İyi tanıdığınız insanları hiç tanımadığınız oldu mu?

Oldu. Bazen ben mi acaba yanlış düşünüyorum hissine kapıldım ama değilmiş. İnsan acayip bir varlık, değişkenlik gösterebiliyor. Ama tanıyamamışım diyip geçiyorum, ilgilendirmiyor kimse beni.

– Yaşayan Edebiyat Ölmez.. Bu cümlenin anlamı nedir?

Bence insanlar okudukça, merak ettikçe bunun yanı sıra genç yeteneklere şans verdikçe hayatındaki edebiyatı es geçemez.

– Nihal’in gelecek planları.. Biraz anlatır mısınız?

Dediğim gibi şu an oyunculuk benim için ilk sırada yer alıyor daha çok geliştireceğim kendimi ve tabiki tiyatro yapmak çok istiyorum…

– Şöhret değiştirdi mi sizi?

Hayır insanların bana bakış açısını değiştirdi ama ben kimliğinden hiç birşey kaybetmedim ya da değiştirmedim.

– Sevenlerinize buradan ne demek istersiniz?

Onları çok seviyorum. Destekleri güzel yorumları için çok teşekkür ederim.

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

TEŞEKKÜR

  • Yukarıdaki röportaj “blog.radikal.com.tr/Bloglar/ayse-karaduman” sayfasının editörü Ayşe Karaduman‘ın izni ile yayınlanmaktadır.
  • Ayşe Karaduman‘ın sitesine gitmek için lütfen tıklayınız.
 Turksinemasi.com
15 Aralık 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz