Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Röportaj – Nilperi Şahinkaya

    Başarılı oyuncu Nilperi Şahinkaya ile özel röportaj!

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

– Öncelikle sizi tanıyalım. Nilperi Şahinkaya kimdir? Hayattaki en büyük amacı nedir?

23 Şubat 1988 yılında Senegal’de doğdum. Babam diplomat olduğu için bir çok ülkede yaşadım. 3 sene Düsseldorf, 4 sene Paris, 4 sene Bern. 15 yaşımda temelli olarak Türkiye’ye taşındık annemle. Liseyi ve Konservatuarı Ankara’da okudum. 9 yaşımdan beri oyuncu olmak istiyordum. 2010’da Bilkent Tiyatro bölümünden mezun olup hemen İstanbul’a taşındım ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisiyle profosyonel hayata giriş yaptım. Daha önce konservatuardayken bir yandan da Deniz Yıldızı’nda oynuyordum. Hayatta ki hedefim her zaman, neşeyle gittiğim bir işim olmasıdır. Bu konuda istediğime ulaştım. Umarım ömrümün sonuna kadar hep böyle devam eder. Sabah uyandığımda coşkuyla güne atılmak, gece huzurla başımı yastığa koymak tek istediğim şey.

– Oyunculuk hayatınız nasıl başladı?

Dediğim gibi 9 yaşımda Paris’te bir operet izledikten sonra karar vermiştim oyuncu olmaya. Sahne rengarenkti adeta ışık saçıyordu. Büyülenmiştim. Ömrümün sonuna kadar orda yaşamak istedim birden. Bu şekilde karar verdim. Sonra da konservatuara girdim. 2006-2010 yılları arasında Bilkent öğrencisi oldum. Mezun olunca İstanbul’a yerleştim.

Ben aslında kendimi dizilerde de oynayan bir tiyatrocu olarak tanımlıyorum. Herşeyden önce tiyatrocuyum. Şu anda Oyun Atölyesinde “Kim Korkar Hain Kurttan” oyununda oynuyorum. Önümüzdeki sezon devam edeceğiz.

– Bir çok dizide rol aldınız. Oyunculuk sınavlarınız nasıl geçti?

Öyle Bir Geçer Zaman Ki için ajansım Renda Güner aracılığıyla bana ulaştılar. Audition çekildi ve alındım. Daha sonra Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin yönetmeni Zeynep Günay Tan Kayıp dizisi için teklifte bulundu. Kabul ettim. Kiraz Mevsimi için de Süreç Yapım, ajansımla irtibata geçti. Benim için audition çekmedik. Okuma provasıyla başladık.

– Kiraz Mevsimi son zamanların en çok konuşulan projelerinden. Kötü karakteri canladırmak nasıl bir duygu?

Ömrümün sonuna kadar kötü karakter canlandırmak istemem. Hatta Öyle Bir Geçer Zaman Ki’den sonra istemiyordum. Fakat senaryoyu çok beğendim o yüzden reddedemedim. Aslında oynaması eğlenceli ama çeşitlilik istiyorum.

– Karakterinizden nefret edenleriin sayısı çok fazla. Bu sizce bir başarı mı?

Elbette bir başarı ama yine de her gün hakaret mesajları almaktan memnunum diyemem. Üstünde durduğum bir şey değil ama insanlar bazen çok kaptırıyor.

– Gelecek planlarınız nedir? Hedefiniz nedir?

Gelecek planlarım hep olurdu fakat hepsini sildim, çünkü bu sefer sürekli geleceğe yönelik yaşayıp elinizdekinin tadını çıkarmayı unutuyorsunuz. Akışa bırakmak gerek.

– Hayranlarınız çok fazla. Buradan onlara ne demek istersiniz?

Hayranlarıma güzel yorumları için teşekkür ederim. Tweetleri ve emekleri beni çok mutlu ediyor. Fakat herkese cevap vermem malesef mümkün değil. Elimden geldiğince favorilere ekliyorum.

– Oyunculuk nedir sizin için?

Oyunculuk benim için meditasyon. Yani hayatta anda kaldığım dakikalar, anda kalmak en büyük mutluluktur. Geçmiş, gelecek, dert, plan gibi yıpratıcı şeyler yok olur. Sadece o an ve verdiği yoğun huzur vardır. Oyunculuk huzura açılan tek kapı benim için. Belki de bu dünyadan kaçışım.

– Nilperi Şahinkaya gerçekten istediği yerde mi?

Evet istediğim yerdeyim çünkü mutlu olduğum bir sete gidiyorum. Şimdi sezon arasındayız ama Oyun Atolyesi’nde de çok mutluyum. Hem sahnede hem de kuliste. Zerrin Tekindor, Haluk Bilginer gibi çok değerli insanlarla vakit geçirebiliyorum. Her gün idollerinizle vakit geçirip sohbet ettiğinizi düşünün. Ben o konumdayım ve çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Bundan sonra hedefim hep yükselebilmek. Hızı önemli değil, önemli olan yerimde saymamak.

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

TEŞEKKÜR

  • Yukarıdaki röportaj “blog.radikal.com.tr/Bloglar/ayse-karaduman” sayfasının editörü Ayşe Karaduman‘ın izni ile yayınlanmaktadır.
  • Ayşe Karaduman‘ın sitesine gitmek için lütfen tıklayınız.
 Turksinemasi.com
13 Eylül 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz