Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Röportaj – Selin Şekerci

    Genç oyuncu Selin Şekerci ile edebiyat dolu röportaj!

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

> İlk önce sizi tanıyalım. Selin Şekerci kimdir?

Selin İzmir’de doğmuş, annesiyle kucak kucağa büyüyen, şu an 25 yaşında kimine göre kocaman bir kadın, daha azına küçük bir kız çocuğu..

> Oyunculuğa gönül verdiniz. Herkesin kolay sandığı ama aslında çok zor bir meslek. Sizin için oyunculuk nedir?

Bazen çok kolay bazen delilik.. Kimi zaman bir meslek icra etmiyormuşum da zaten yaşamın içinde birşeyle yürüyüp üzerine de para kazanıyormuşum gibi geliyor. Eminim bir çok oyuncuya, yürekten yapanlara meslek gibi gelmiyordur, benim için de öyle, bir uzvunuz gibi sanki onunla doğmak gibi.. Bazen küfrettiğim, en yakınım gibi ama başka da bildiğim bir şey yok şu hayatta başka bir şey yapamazmışım gibi..

> Oynadığınız karakteri yaşatmak zor mu? Bazen ‘Selin’i unutuyor musunuz?

Şimdiye kadar belki gelmediğindendir çok zorlanmadan tertemiz çıktı birileri içimden.. Kendimi unutmak.. Hiç olmadı, unutursam bu bir deliliğe dönüşür hasta ederim içimdekileri de..

> Selin’in dünyası.. Biraz bahseder misiniz?..

Aslında küçük ama.. Şey gibi ben bir Harry Potter fanıydım çocukken belki hala öyle hayalperestliğimi diri tutan şeylerden.. Orada bir büyü vardı “saptanamaz genişletme büyüsü” herhangi bir eşyaya yapılan küçük bir çadıra yapmıştı Hermonie ve çadırın içine girdiğinizde kocaman bir eve dönüşmüştü her ihtiyacınızı giderebilecek.. İşte benimki de dışarıdan küçük görünen ama benim bir asa darbesiyle devasa yaptığım ve içine girilmeden görünemeyecek cinsten.. Kendi kendime, seçilmiş birkaç dost, bol kahve bol sohbet bol kahkaha bol kitap bol müzik kimine kocaman dışardan küçücük..

> Hayalleriniz ve gerçek hedefiniz nedir?

Hayallerim.. Aslında birçoğunu gerçekleştirdim şans bana güldü ben de çok çalıştım.. Gezmek istiyorum çok yer görmek değişik müziklerle tanışmak.. Daha çok tatmin edecek roller oynamak bilmem vardır da daha aklımdan çıkan bir süpürgeyle uçabilecek kadar abarttığım hayallerim var.. Hedef.. Kardeşimi okutabilmek, faydalı bir birey olmak, ailemi gururlandırmak, sevdiğim adamı hep mutlu edebilmek, mesleki başarı da var tabii ki ama asıl hedefim layığıyla yaşayabilmek..

> Engelsiz yol olmaz. Size bu yolda engel olmak isteyenlere en güzel cevabınız ne oldu?

Emin olun o kadar çok oldu ki.. Tek cevabım aslında bana verilen yetenek oldu.. Oynadığım her rolde çok şükür ki övgülerle çıktım. Gururlandırıldım.. En iyisi değildir yaptığım sorgulanabilir, eleştirilebilir ve fakat hep kocaman aferinler aldım ve kimseye de engel olmaya çalışmadım bir de vicdanım en büyük cevabım oldu..

> Melekler Korusun ve Kaçak Gelinler. Aslında izlediğimde aynı duyguyu ve samimiyeti veren diziler. Samimiyet çok önemli ekip için?

Ekip için de proje için de samimiyet çok önemli aslında bu sağlanmadığında yansıttığın şeyi biraz güç kılabiliyor.. Özellikle samimi projeler olsun gibi bir kaygım olmadı ama öyle denk geldi, sonucu da hep iyi oldu..

> Edebiyattan konuşalım biraz. Sizin için edebiyat nedir?

Edebiyat çocukluğum, en sevdiğim öğretmenim (Salih Öztürk), oyunculuğa başlama sebebim. Okuduğum romanlar onlarla yaşadığımı farketmem can vermek arzusu oyucu olmaya iten en önemli unsurdu benim için.. Şiirlerin ezgisi okurken şarkıya dönüşmesi anlatım güzelliği yalnızlığımı paylaşan kitaplar.. Varoluşuma dokundu edebiyat.. Cümle kurmamı etkileyen oyunlu kelimelerle karakterimi zenginleştiren beni farklılaştıran bir şey edebiyat..

> Aşk mı edebiyatı yarattı edebiyat mı aşkı?

Aşk kendini ifade edebilmek için edebiyatı yarattı. Edebiyat aşkı anlatabilir ama sınırlandırır.. aşkı hangi kelime ifade edebilir ki tam olarak.. Edebiyat aşkın ayn’ıdır.. Fakat aşk edebiyatı aşkındır, ötedir..

> Yaşayan Edebiyat Ölmez projemizi biliyorsunuzdur. Gençlerin şiir ve öykülerine yer veriyor. Ama edebiyata olan ilgi ve sevgi az. Bu konuda okuyuculara neler demek istersiniz?

Gelişim, teknoloji hayatımıza bir sürü kolaylık getirmiş olsa da hemen ve kolay edinilen bilgi okumayı köreltti.. Köreldikçe yaratım azaldı ve insan uzaklaştı.. Ne mutlu ki bunun için didinen bir genç topluluk hala var.. Okumak, yazabilmek nice dünyalar yaratmak ve tanıtmak ayrıcalıktır başka bir göze sahip olmaktır.. Neden vazgeçmeyi seçelim?..

> Aşkı nasıl tarif edersiniz?

“Acısını duyalım yeter”.. Öyle garip öyle tatlı..

> Sizi sevenlere her zaman destek olanlara buradan neler demek istersiniz?

Sevilmek ve destek görmek müthiş.. Sadece kusursuz görmek mitleştirilmek benim en büyük kaygım insan olduğumuzu hatalarla olduğu gibi güzelliklerle de çevrili olduğumuzu ve hepimizin aynı olduğunu unutmadan sevilmek en güzeli..

> Selin için aile ne demek? Huzur ve sevginin ocağı mı?

Aile.. Karşılıksız sevgi güven, aslında çok aşina olmadığım anne kardeş ve sevgili belki bir gün benden bir parça çocuk.. Tanışacağım yeni birşey çok iyi tanımadığım..

> Sektörde nelerden şikayetçisiniz?

Klişelerden.. Güvenin hiç olmadığı yalan yüzlerden.. Hırstan en çok hırstan.. Bencilliğin motto oluşundan.. Tabi ki emek hırsızlığından bunca çalışmaya verilmeyen karşılıklardan..

> Yazar olsanız hangi konulara önem verirdiniz?

Aşkı anlatamazdım sanırım, ama Ursula K. Le Guin gibi bir yazar olmayı çok isterdim hayaller üzerine kurulu gerçek olmayan ama birçok gerçeğe dokunan bir yazar.. Dine aşka aileye siyasete herşeye yumuşacık dokunan koccaman bir hayal dünyası mitolojik belki belki hiç var olmayan dünyaların içinde..

> Yaşadığınız her karakter Selin mi?

Oynadığım her karakter asla Selin değil ama bir parçamı dahil etmezsem gerçek olduğuna inandıramam..

Selin Şekerci ve hayranlarına teşekkür ederim…

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

TEŞEKKÜR

  • Yukarıdaki röportaj “blog.radikal.com.tr/Bloglar/ayse-karaduman” sayfasının editörü Ayşe Karaduman‘ın izni ile yayınlanmaktadır.
  • Ayşe Karaduman‘ın sitesine gitmek için lütfen tıklayınız.
 Turksinemasi.com
22 Aralık 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz