Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Röportaj – Zeynep Koltuk

    Zeynep Koltuk ile çok özel röportaj!

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

— Öncelikle sizi tanıyalım. Zeynep Koltuk kimdir? Hedefi nedir?

İstanbulluyum. Ankara’da okudum. İki fakülte bitirdim. Önce Bilkent Uluslararası İlişkiler ardından yine Bilkent Tiyatro ve tabii bu sefer burslu. Siyaseti hiç bir zaman sevemedim ama tiyatro çocukluk hayalimdi. Zaten okulu da birincilikle bitirmemde ki en önemli sebep bu sevgidir. Hedefim “ne kadar yetenekli bir oyuncuydu” denmesi, öldükten sonra bile.

— Canlandırdığınız karakterlerle ortak yanlarınız oldu mu?

Her karakterde benden bir şeyler vardı ve ben de her karaktere elimden geldiğince benden bir şeyler kattım. Böylece orta bir yerde buluştuk hepsiyle. İnsan çok yönlü bir varlık. “Ben olsam böyle yapmazdım” dediğiniz her şeyi gün gelip elbet yapıyorsunuz. Çünkü ve tüm karakterlerin çıkış noktası da bu oluyor: insanım, daha önemlisi kadınım demek ki yaparım.

— Hayat felsefeniz nedir? Hayattaki amacınız nedir?

Çocuk kalabildiğim kadar çocuk kalmak istiyorum! Hayattaki en sevdiğim en çok korumak istediğim yönüm bu çünkü! Kim ne derse desin çocuk kalabilmek, içindeki çocuğun ölmemesini sağlayabilmek en büyük meziyet!

— Oyunculuk kariyeriniz nasıl başladı? Engeller oldu mu?

Fikri sağlar aile dostumuz. Susurluk skandalıyla ilgili “kod adı kaos” adlı bir dizide oynamam için teklif getirdi, ben de kabul ettim. Yolculuk böylece başladı. Ama “konservatuar okumak istiyorum” dediğimde annem dâhil kimse onaylamadı, ama iyiki kendi bildiğimi okumuşum.

— Oyunculuk nedir sizin için?

Ben kendimi sadece oynarken ifade edebildiğimi düşünüyorum. İnsanlara daha güzel bir dünyanın var olduğunu kendi gözlerimden gördüğüm şekliyle anlatabildiğim tek yer! Herkese içimi en şeffaf haliyle gösteriyorum. Ben oynarken onlar gerçek” Zeynep’i görüyor.

— En büyük destekçiniz kim oldu?

Başta onaylamasa da annem! En başta emin değildi ama beni sahnede gördüğü ilk gün “sen bunun için yaratılmışsın” dedi. O günden beri en büyük destekçim annem.

— Hangi oyuncularla aynı projede rol almak isterdiniz?

Şu ana kadar hep şanslıydım ve hep büyük oyuncularla çalıştım bundan sonra da aynı şansım devam etse yeter.

Ama özellikle “adanalı” dizisiyle bir çıkış yakaladım bunu, beraber oynadığım ve setteki yardımlarıyla, anlayışı ve iyi oyunculuğuyla beni destekleyen Oktay Kaynarca’ya borçluyum diyebilirim. Ama dediğim gibi ben şanslıydım karşımda hep iyi oyuncular vardı. Tek tek saysam zaman yetmez ama tekrar oynamak isteyeceğim kişilerden biri de kesinlikle Oktay’dır.

— Bizim evin halleri dizisi size neleri kattı?

En acemi dönemimdi ve set set gibi değil, resmen üstatlarla çevrili bir okuldu. Bana oyunculuğun temelini öğretti diyebilirim.

— Hayranlarınızın size büyük bir sevgisi var. Buradan onlara ne demek istersiniz?

İnanılmaz bir sevgi bu. Öyle saf ve karşılıksız ki hepsini çok seviyorum. Elimden geldiğince onlara cevap yazmaya çalışıyorum. Onlar kendilerini bilirler ben onlara “kuzucuklarım” diyorum onlar bana “nutella”.

— Son olarak Zeynep Koltuk’un gelmek istediği nokta neresi?

Ben hep hedefleri yüksek tutmaktan yanayımdır. Şuraya geleyim diye bir hedefim yok, olabildiği gidebildiği kadar gitsin istiyorum. Hayatta herkes bir sebeple dünyaya gelmiş ve ben kesinlikle oyuncu olmalıymışım diyebilirim. O yüzden oyunculukta olabilecek her güzel duyguyu yaşamadan ölmeyeyim yeter.

Röportaj: AYŞE KARADUMAN

TEŞEKKÜR

  • Yukarıdaki röportaj “blog.radikal.com.tr/Bloglar/ayse-karaduman” sayfasının editörü Ayşe Karaduman‘ın izni ile yayınlanmaktadır.
  • Ayşe Karaduman‘ın sitesine gitmek için lütfen tıklayınız.
 Turksinemasi.com
23 Eylül 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz