Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Saint Benoit Lisesi, Geleceğin Yönetmenlerini Seçti

Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nin Frankofoni Festivali, sanatın farklı alanlarındaki renkli etkinliklerle başladı. Festival kapsamında düzenlenen “Hareketsiz görüntüden, hareketli görüntüye, fotoğrafçılıktan sinemaya, kelimeden cümleye” konulu kısa film yarışmasında yetenekli öğrenciler çektikleri kısa metraj filmleri ile yarıştı. Ödül alan genç yönetmenler, Saint Benoit Lisesi’nde yapılan törenle açıklandı.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach’ın himayelerinde gerçekleşen Frankofoni Festivali, 31 Mart’a kadar öğrencilere ve velilere sanat dolu günler yaşatmaya devam ediyor.

Öğrencileri sanatsal çalışmalara teşvik etmek ve yaratıcı yönlerini değerlendirmek amacıyla festival kapsamında gerçekleştirilen Kısa Metraj Film Yarışması, yetenekli gençleri bir araya getirdi. Yarışmada, farklı sınıflardan 50 Saint Benoit’lı öğrencinin çektiği 24 film yarıştı. Yarışmaya katılan filmler, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nden Marie Christine Jung, Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Toy ile kısa metraj uzmanı ve yönetmen İlker Canikligil’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Jüri Fransız kültürü, alışkanlıkları, simgeleri ve mekanlarını kullanan filmlere öncelik verdiğini belirtti. Yarışmanın sonuçları 19 Mart akşamı öğrenciler, aileler ve filmseverlere yapılan gösterimlerin ardından açıklandı.

Farklı kategorilerde birinci seçilen yetenekli genç yönetmen adayları değerlendirmenin ardından ödüllerine kavuştu. Geleceğin film yönetmenlerini desteklemeyi amaçlayan yarışma sonucunda, her kategorinin birincisi Microsoft tablet sahibi oldu.

Estetik, diyaloglar, oyunculuk ve sanatsallık değerlendirildi

Yarışma değerlendirmeleri sonucunda, “Büyük Jüri Ödülü”,” En İyi Senaryo Ödülü”, “En Özgün Film Ödülü” ve “Jüri Özel Beğeni Ödülleri” olmak üzere, 4 farklı kategoriden, 6 kısa film ödül kazanmaya hak kazandı.

Ata Aydin, Ozan Dokur, Bakican Gençtürk ve Emircan Batum’un çektiği “Katilin Kruvasanı” diyalogları, oyunculuk, senaryo ve içinde barındırdığı espriler ile jürinin beğenisini kazanarak Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.

En İyi Senaryo Ödülü’nü ise “Karakterler” filmi ile lise 3. sınıf öğrencileri Deniz Bayazıt ve Esen Bayazıt aldı. Film, karakter oluşturma, estetik, sanatsallık ve görüntü kalitesi konularında değerlendirilerek bu ödüle layık görüldü.

“Krep Hamuru” adlı filmi ile En Özgün Film Ödülü’nü alan genç yetenekler ise lise 2. sınıf öğrencileri ise Umut Güven ve Devrim Sariçiçek oldu. Filmin jüri üyelerinin beğenisini kazandıran özelliği ise orijinal konusu ve müziklerinin yanı sıra, filmin kültür ve gastronomiyi bir arada, keyifli bir izleyici deneyimi şeklinde sunulması oldu.

Jüri Özel Beğeni Ödülleri ise üç ayrı filme verildi. Lise 1. Sınıf öğrencileri, Berk Göktaş ve Efe Ayanoğlu, “Petit Beurre Bisküvisi Nasıl Satın Alınır ve Yenilir?” filmi ile bu ödülün sahibi olurken, yine lise 1. sınıf öğrencileri Meriç Öztaş ve Akın Ayhan “Edmond” adlı filmleri, Onur Sürücü ve Didem Çakıroğlu ise “Yansıma” adlı filmleri ile bu ödülü almaya kazanmaya hak kazandı.

Özel Saint Benoit Fransız Lisesi Hakkında

Saint Benoît Lisesi, 1783 yılından bu yana, insani değerleri ön planda tutan yaklaşımıyla eğitime hizmet görevini sürdürmektedir.

230 yıldır, nitelikli ve ayrıcalıklı eğitim kurumu kimliğinden ödün vermeden, Türk Gençliği’ne en iyi eğitimi vermeyi hedefleyen Lise, “öğrencinin eğitici projelerin merkezinde’’ olmasını sağlayan bir anlayışı benimsemektedir. Kurum projesinin temeli, gerek insani boyutta, gerekse profesyonel alanda başarıya ulaşmış bireyleri topluma kazandırmaktır.

 Turksinemasi.com
26 Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz