Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Türk Sineması 93 Yaşında

93. yaş Beyoğlu Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte kutlandı.

Türk Sinemasının 93. yılı, Beyoğlu Belediyesince düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında ilk olarak Pera Müzesi’nde kokteyl düzenlendi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kokteylde yaptığı konuşmada, sinema deyince akla Beyoğlu’nun geldiğini, bu semtin Türk sinemasının doğduğu mekan olduğunu anlattı.

Bu anlamlı günü kutlamanın, belediye olarak en önemli görevleri arasında yer aldığını söyleyen Demircan, daveti kabul edip gelen sanatçılara teşekkür etti.

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit de Türk Sinemasının 92 yıllık oldukça büyük bir tecrübeye sahip olduğunu ve pek çok önemli sanatçı yetiştirdiğini vurgulayarak, “Türk Sinemasına gelecekte de verimli çalışmalar diliyorum” diye konuştu.

Kokteylde daha sonra, üzerinde Türk Sinemasına emek vermiş bazı sanatçıların resimlerinin yer aldığı 92. yıl pastası, sanatçılar ve Demircan tarafından kesildi.

“Türk Sinemasından Portreler” Sergisi de Açıldı

Kokteylin ardından Odakule’ye giden Demircan ve sanatçılar, burada Atilla Dorsay’ın “Türk Sinemasından Portreler” sergisinin açılışını yaptılar.

Dorsay, Türk sinemasına oyunculuk, yönetmenlik gibi çeşitli alanlarda emek veren insanların fotoğraflarını düzenli olarak çektiğini belirterek, Beyoğlu Belediyesi’nin, Türk Sineması’nın 92’nci yılında bunlardan 70’ini büyüterek İstiklal Caddesi boyunca sergilemesinin kendisi için onur olduğunu dile getirdi.

Kokteyl ve açılışa, Sevda Ferdağ, Eşref Kolçak, Şerif Sezer, Yusuf Sezgin ve Ertem Göreç’in de aralarında bulunduğu Türk sinemasına emek vermiş isimler katıldı.

 Turksinemasi.com
7 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz